Watykan ogłosił decyzję papieża Franciszka o usunięciu z urzędu biskupa diecezji Tyler w stanie Texas (USA) Josepha E. Stricklanda. Hierarcha należał do konserwatywnego skrzydła amerykańskiego episkopatu i uznawany był za jednego z najbardziej zagorzałych krytyków Franciszka.

"Ojciec Święty odsunął biskupa Josepha E. Stricklanda od zarządzania duszpasterskiego diecezją Tyler w Stanach Zjednoczonych Ameryki i mianował biskupa Joe Vásqueza z Austin administratorem apostolskim tej samej diecezji, czyniąc ją sede vacante" - podano w komunikacie na stronie Vatican News.

Wizytacja apostolska w diecezji Tyler

Stolica Apostolska wyjaśniła, że decyzja została podjęta po kontroli w diecezji zarządzonej przez papieża w czerwcu ubiegłego roku. 

Kard. Daniel Nicholas DiNardo, metropolita Galveston-Houston w Texasie, w oświadczeniu opublikowanym przez Vatican News, stwierdził, że bp Dennis Sullivan z diecezji Camden i emerytowany biskup Gerald Kicanas z Tucson "przeprowadzili wyczerpujące dochodzenie we wszystkich aspektach zarządzania i kierowania diecezją Tyler przez jej ordynariusza, biskupa Josepha Stricklanda".

Biskup Strickland odmówił złożenia rezygnacji

"W wyniku wizytacji" - napisano w komunikacie - "zalecono Ojcu Świętemu, że dalsze sprawowanie urzędu przez biskupa Stricklanda nie jest możliwe. Po miesiącach starannego rozważania przez Dykasterię ds. Biskupów i Ojca Świętego podjęto decyzję, że należy zażądać rezygnacji biskupa Stricklanda. Po przedstawieniu tej prośby 9 listopada 2023 r. biskup Strickland odmówił rezygnacji z urzędu". 

Po odmowie rezygnacji, papież Franciszek zdecydował o zdjęciu biskupa z urzędu, co w Kościele katolickim jest sankcją rzadko stosowaną.

"W oczekiwaniu na bardziej trwałe ustalenia dotyczące diecezji Tyler, Ojciec Święty mianował jednocześnie biskupa Joe Vasqueza, biskupa Austin, administratorem apostolskim diecezji Tyler" - oświadczył kard. DiNardo, dodając: "Zachowajmy biskupa Stricklanda, duchowieństwo i wiernych diecezji Tyler oraz biskupa Vasqueza w naszych modlitwach".

Krytyk papieża Franciszka: Do Kościoła "wtargnęło zło"

Bp Strickland objął diecezję Tyler w 2012 r. z nominacji papieża Benedykta XVI. Jak twierdzą amerykańskie media, usunięty teraz z urzędu hierarcha należał do konserwatywnego skrzydła Episkopatu USA.

W swoich wypowiedziach i wpisach krytykował zmianę podejścia Kościoła za pontyfikatu papieża Franciszka m.in. w sprawach dotyczących sakramentu małżeństwa czy ustępstw wobec żądań społeczności LGBTQ+.

Jak przypomina "New York Post", "w liście do diecezjan wydanym przed październikowym spotkaniem zamykającym obrady Synodu Biskupów w Watykanie bp Strickland napisał, że do nauczania Kościoła "wtargnęło (...) złe i fałszywe przesłanie".

We wcześniejszym wpisie na platformie X (poprzednio Twitter) biskup Strickland zabrał głos w związku z usunięciem ze stanowiska ks. Franka Pavone, znanego z antyaborcyjnych wypowiedzi i oskarżonego przez przełożonych o bluźnierstwo.

"Bluźnierstwem jest to, że ten święty kapłan został odwołany, podczas gdy zły prezydent (Joe Biden - przyp. red.) promuje zaprzeczanie prawdzie i mordowanie nienarodzonych na każdym kroku, urzędnicy Watykanu promują niemoralność i zaprzeczanie depozytowi wiary, a księża promują pomieszanie płci, niszcząc życie... zło" - oznajmił we wpisie zdymisjonowany już biskup diecezji Tyler.