Problemy reumatyczne kojarzą nam się najczęściej z osobami starszymi, których stawy nie działają już tak dobrze. Jednak jak uważają lekarze, choroby reumatyczne coraz częściej dotykają dzieci. Często te dolegliwości są spowodowane czynnikami genetycznymi, ale też środowiskowymi.
Pacjenci pediatryczni stanowią około 10 procent naszych pacjentów. Świadomość tego, że również dzieci chorują na choroby reumatyczne jest bardzo nikła, nawet wśród wielu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM reumatolog doktor Zbigniew Żuber. Chodzi przede wszystkim o całą grupę chorób autoimmunologicznych, które są związane z czynnikami genetycznymi, środowiskowymi oraz z rozwojem cywilizacji. Predyspozycje genetyczne są na całe życie i od tego nie da się uciec - podkreśla specjalista.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Lekarze z Polski mają bardzo dobre wyniki w dziedzinie leczenia zapalenia idiopatycznego stawów u dzieci. Jest to choroba o nieznanej etiologii, rozpoczynająca się w młodym wieku (przed 16. rokiem życia), trwająca co najmniej 3 miesiące. To choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że układ odpornościowy zaczyna zwalczać swoje własne komórki (w tym wypadku: komórki w stawach) z bliżej niewyjaśnionego powodu. Rozwija się u osób z podatnością genetyczną, które są narażone na niekorzystne czynniki środowiskowe.
Jak podkreślają reumatolodzy, wciąż zbyt mało lekarzy pierwszego kontaktu potrafi rozpoznać objawy chorób reumatycznych u dzieci.