Podczas lata skóra i włosy szczególnie są narażone na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr, liczne kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie oraz klimatyzacja. One mogą osłabić kondycję naszej skóry i włosów. Z tego względu po zakończeniu sezonu letniego powinniśmy jak najszybciej zadbać o odpowiednią regenerację, przywracając im dawną formę.
Skóra po lecie jest zazwyczaj odwodniona, szorstka w dotyku i pogrubiała. Przesuszony naskórek objawia się siateczką drobnych zmarszczek, widocznych zwłaszcza w okolicy oka oraz nadmiernym rogowaceniem. Twarz pozbawiona jest elastyczności, wygląda na zmęczoną, ma skłonność do zatkanych porów.
Zwiększona ekspozycja na promieniowanie UV uszkadza DNA komórkowe i zaburza procesy naprawcze w skórze, przez co możliwe są również przebarwienia czy poszerzone naczynia. Objawy odwodnionej skóry mogą dotyczyć każdego typu cery od tłustej przez mieszaną po suchą.
Co zrobić, aby przywrócić równowagę utraconą podczas lata?
Odpowiednie zabiegi w salonie kosmetycznym/medycyny estetycznej, właściwa pielęgnacja domowa oraz prawidłowa dieta - właśnie tego potrzebuje skóra, aby ją zregenerować !
Regenerację skóry rozpoczynamy od złuszczenia górnej warstwy zrogowaciałego naskórka.
Złuszczanie pobudza do produkcji nowych komórek, włókien kolagenowych i elastynowych, następuje poprawa ukrwienia skóry. Tak przygotowana skóra łatwiej przyjmie aplikowane w nią substancje nawilżające i odżywcze.
W tym celu powinniśmy zastosować peeling. Możemy go wykonać w domu, za pomocą gotowych kosmetyków drogeryjnych i aptecznych (peelingi enzymatyczne lub ziarniste), bądź też przygotować taki kosmetyk samodzielnie:
Peeling z płatków owsianych:
Składniki:
4 łyżki płatków owsianych
1 łyżeczka miodu
2 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżeczka oliwy z oliwek
Płatki owsiane mają właściwości oczyszczające i wygładzające, przez co idealnie nadają się na naturalne peelingi. W połączeniu z wybranymi składnikami usuwają martwy naskórek oraz przebarwienia, rozjaśniają cerę, odżywiają oraz zostawiają nawilżają.
Peeling z migdałów do twarzy
Składniki:
1 łyżeczka drobno posiekanych migdałów
2 łyżeczki jogurtu naturalnego
1 łyżeczka miodu
Migdały składają się w 50% z tłuszczu, zwanego olejkiem migdałowym, zawierającego szereg naturalnych substancji odżywczych, takich jak proteiny, sole mineralne oraz witaminy A, E, D i z grupy B. Olej migdałowy zawiera również duże ilości kwasu linolowego i oleinowego, które zmiękczają naskórek i wzmacniają lipidową barierę ochronną skóry. Jest bardzo dobrym emolientem - zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody.
Peeling miodowo-solny
Składniki:
3 łyżki stołowe miodu
1 łyżeczka wody mineralnej niegazowanej lub hydrolat
1 łyżeczka soli
Złuszcza, poprawia krążenie, dotlenia skórę. Miód znakomicie nawilża, sól morska posiada dużo mikroelementów przydatnych dla skóry. Ma bardzo wysoką zawartość magnezu, jodu, cynku i wapnia, co czyni ją idealną do stosowania w celach przeciwzapalnych.
Regularna pielęgnacja w domu, choć niezbędna, to w przypadku problemów skórnych nie zastąpi wizyty u specjalisty. Złuszczanie przeprowadzone w dobrym gabinecie pozwala oczyścić cerę dużo głębiej, a wykonane przez wykwalifikowanego lekarza lub kosmetyczkę jest całkowicie bezpieczne.