Choć jego nazwa może budzić emocje, wampirzy lifting w ostatnich latach stał się jednym z ulubionych zabiegów gwiazd. Nie bez przyczyny. Oprócz niwelowania oznak starzenia się skóry, terapia osoczem bogatopłytkowym pozwala skutecznie walczyć z wypadaniem włosów i uszkodzeniami mechanicznymi naszego ciała. O dobrodziejstwach tej nowatorskiej terapii i jej zastosowaniu w medycynie opowiada ekspertka portalu „Twoje Zdrowie” lek. Agnieszka Drożniak-Konstanty.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Wampirzy, czyli jaki?

Przede wszystkim bezpieczny. Zabieg bazuje na specjalnie przygotowanym preparacie, wytwarzanym z krwi pacjenta poddawanego terapii. Zgodnie z nazwą, osocze zawiera zwiększoną ilość płytek krwi i czynników wzrostu, dzięki którym uruchamiane są procesy regeneracyjne w organizmie. W pierwszej fazie zabiegu lekarz pobiera niewielką ilość krwi pacjenta do probówek (6-18ml) i następnie umieszcza je w specjalnej wirówce. Po około 5 minutach następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego drogocenne płytki krwi.

Nie tylko lifting

Dzięki zastosowaniu terapii osoczem bogatopłytkowym komórki organizmu zostają pobudzone do rewitalizacji, następuje ich biostymulacja. Skóra poddana zabiegowi ulega regeneracji i odzyskuje witalność, stając się bardziej elastyczną i wyraźnie młodszą.

Zawarte w osoczu bogatopłytkowym czynniki wzrostu pobudzają procesy regeneracji tkanek, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz wspierają produkcję kolagenu.

Zabieg doskonale sprawdza się w terapii przeciwstarzeniowej takich obszarów, jak policzki, fałdy nosowo-wargowe, okolice oczu, czoło, a także wpływa na odmłodzenie skóry szyi i dekoltu.

Łysiejący problem

Terapia osoczem bogatopłytkowym to również doskonały sposób na walkę z łysieniem. Mezoterapia z wykorzystaniem osocza jest zabiegiem rekomendowanym dla osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów, ale także dla tych, których włosy są cienkie i wymagają odżywienia lub została u nich zdiagnozowana miniaturyzacja mieszków włosowych. To również doskonały zabieg dla pacjentów cierpiących z powodu łysienia plackowatego.

Wielokrotne iniekcje pobudzają cebulki do wytwarzania nowych włosów. Rosnące po zabiegu włosy są gęstsze i dogłębnie odżywione. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty zabiegowe, konieczne jest wykonanie serii zabiegów, których liczbę i częstotliwość określa podczas konsultacji specjalista.

Pierwsze rezultaty widoczne są po około 3 miesiącach od rozpoczęcia terapii - tyle trwa proces wzrostu włosa.

W służbie rehabilitacji

Ze względu na silne działanie pobudzające regenerację komórek, osocze bogatopłytkowe jest również z powodzeniem stosowane w terapii leczenia uszkodzeń stawów, mięśni, więzadeł, kości i chrząstek.

Metoda ta pozwala skutecznie walczyć z bólem, bez konieczności leczenia operacyjnego i jest rekomendowana ze względu na krótki okres rekonwalescencji.