Szkoły, przedszkola i żłobki to niestety miejsca, w których często "goszczą" bakterie i wirusy. Jedną z chorób skóry, którą może zarazić się twoje dziecko np. w przedszkolu jest liszajec zakaźny.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Przedszkole czy żłobek to skupisko bakterii i wirusów - wie o tym każdy rodzic.

Liszajcem najłatwiej zarazi się dziecko z obniżoną odpornością (np. kiedy wraca do placówki po chorobie). Bakteria dostaje się do organizmu przez uszkodzony naskórek lub rozdrapaną ranę.

Co to jest liszajec zakaźny?

Liszajec zakaźny to choroba bakteryjna skóry wywołana przez gronkowce i/lub paciorkowce. Charakteryzuje się dużą zakaźnością. Spowodowana jest zakażeniem szczepami Staphylococcus aureus i/lub Streptococcus pyogenes. Choroba łatwo przenosi się w dużych, zamkniętych zbiorowiskach.

Jak informuje na portalu Medycyna Praktyczna dr Jolanta Maciejewska, liszajec zakaźny charakteryzuje się występowaniem drobnych, skupionych, powierzchownych i szybko pękających pęcherzyków na rumieniowym podłożu. W krótkim czasie zmiany przybierają postać miodowo-żółtych strupów.

Najczęściej zmianom skórnym nie towarzyszą inne dolegliwości ogólne, takie jak np. gorączka.

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na liszajec zakaźny trzeba się udać do lekarza POZ lub dermatologa. W terapii liszajca zakaźnego stosuje się leczenie antybiotykami podawanymi miejscowo lub ogólnie.

Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na liszajec zakaźny?

W przypadku wystąpienia liszajca zakaźnego u chorego, członkowie rodziny lub osoby z bliższego otoczenia powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny, ponieważ liszajec zakaźny jest chorobą o dużej zakaźności. Przede wszystkim trzeba często myć ręce i używać osobnych przyborów toaletowych.