Jak podkreślają pediatrzy tylko dobrze zbilansowana dieta dostarczy dziecku potrzebnych witamin. Jedyną, którą powinno się suplementować jest witamina D3. "Jest jedną z niewielu, która musi być dostarczana z zewnątrz w formie tabletki (...) Bierze udział w mineralizacji kości, zębów stałych oraz w różnych procesach metabolicznych, które są bardzo istotne we wzrastającym organizmie" - podkreślała w rozmowie z RMF FM gastrolog i pediatra dr Katarzyna Przybyszewska ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.
Suplementy diety są szczególnym rodzajem środków spożywczych, kojarzących się konsumentom z dbałością o zdrowie i ze zdrowym stylem życia. Bardzo duża ilość suplementów dostępna jest w aptekach i sklepach spożywczych, sklepach ze "zdrowa żywnością".
Należy jednak pamiętać, że warunkiem prawidłowego żywienia człowieka jest całkowite pokrycie jego zapotrzebowania na energię i wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do rozwoju fizycznego i umysłowego oraz zachowania pełni zdrowia.
Suplementy nie wystarczą ...
Suplementy mogą jedynie stanowić uzupełnienie normalnej diety.
Dieta taka oparta jest o zasadę "piramidy żywieniowej", w której określono jakość i ilość oraz rodzaj produktów, które powinny być spożywane. Jest to szczególnie istotne dla organizmów dzieci i młodzieży, których zapotrzebowanie musi pokrywać potrzeby rosnącego organizmu.
Dieta musi być urozmaicona, zawierać różnorodne produkty, czyli warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, produkty strączkowe, produkty mleczne oraz ryby i chude mięso.
Suplementacja witamin u dzieci musi mieć uzasadnienie, można bowiem zakładać, że jego zapotrzebowanie na witaminy powinno być pokryte w prawidłowo zbilansowanej diecie dziecka.
Musimy jednak pamiętać, że nadmierne spożycie witamin i składników mineralnych może wywoływać skutki niekorzystne dla zdrowia.
Komu brakuje witaminy D?
Jedyną witaminą, której suplementacja jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne jest witamina D3.
Witamina D jest witamina rozpuszczalna w tłuszczach, niezbędną w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, a więc odgrywa kluczowa role w procesie tworzenia kości.
Jej niedobór jest częsty u dzieci i młodzieży w Europie, zwłaszcza Północnej.
W populacji dzieci i młodzieży możemy wyróżnić tzw. grupy ryzyka, w których niedobór witaminy D występuje częściej.
Są to na przykład dzieci urodzone przedwcześnie, karmione wyłącznie piersią, mające ciemny kolor skóry, otyłe. Czynnikiem ryzyka jest także brak ekspozycji na promienie słoneczne - nadmierne używanie filtrów p/słonecznych, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, zakrywanie odzieżą większości powierzchni skóry.
Źródłem endogennej, czyli wytwarzanej w organizmie witaminy D3 jest synteza w skórze - pod wpływem promieni słonecznych UVB. Naturalna egzogenna witamina D3 znajduje się w niektórych pokarmach - tłustych rybach, żółtku jaja, pełnotłustych produktach mlecznych.
Jak suplementować witaminę D3?
Nadal nieudowodnione pozostają inne, poza układem kostnym, działania witaminy D3 - nie ma bezspornych dowodów, że podawanie większej niż zalecana dawki osobom zdrowym zmniejsza zachorowania na infekcje dróg oddechowych, choroby alergiczne, depresję, choroby układu sercowo-naczyniowego lub nowotwory złośliwe.