Dopiero po upływie pół roku życia dzieci zaczynają rozpoznawać twarz swojej mamy z profilu. Wcześniej identyfikują ją tylko w kontakcie twarzą w twarz – czytamy na łamach czasopisma „NeuroImage”.

REKLAMA

Według naukowców z Uniwersytetu Chuo w Japonii maluchy przed ukończeniem 6. miesiąca życia nie są w stanie rozpoznać swojej mamy, gdy ta wpatruje się akurat w ekran telefonu, siedząc odwrócona do nich bokiem. Niemowlęta nabywają tę umiejętność dopiero po upływie pół roku życia, a wcześniej reagują tylko na mamę znajdującą się na wprost.

W ramach badania, specjaliści co miesiąc mierzyli aktywność mózgu 14 maluchów (począwszy od 3. miesiąca życia) podczas oglądania wizerunku matki z profilu lub en face. Zauważyli, że dzieci zaczynały rozpoznawać matkę z profilu około 6. miesiąca życia. Świadczyła o tym nasilona odpowiedź hemodynamiczna (związana z przepływem krwi) w prawym obszarze potyliczno-skroniowym.

W ostatnich latach telefony komórkowe stały się nadzwyczaj popularne i często nie spuszczamy ich z oczu. Matki zajmujące się dziećmi nie są pod tym względem wyjątkiem. Jednak małe dzieci nie rozpoznają twarzy z profilu. Gdy mówimy do małych dzieci, powinniśmy patrzeć prosto na ich buzie - radzi prof. Ryusuke Kakigi, jeden z autorów badania.