Uczniowie, którzy często odwiedzają media społecznościowe, częściej niedosypiają w porównaniu z rówieśnikami, którzy są mniej aktywni na tych portalach – potwierdziło najnowsze badanie kanadyjskie, które publikuje pismo „Acta Paediatrica”.
Naukowcy z Children's Hospital of Eastern Ontario Research Institute w Ottawie (Kanada) przeanalizowali dane zebrane wśród 5242 uczniów i studentów w wieku 11-20 lat, którzy w wzięli udział w badaniu pt. Ontario Student Drug Use and Health Survey w edycji z 2015 r. Jest to cykliczne studium przeprowadzane w prowincji Ontario co dwa lata od 1977 r.
Ogółem 73,4 proc. badanych było aktywnych w mediach społecznościowych co najmniej przez godzinę dziennie, 63,6 proc. uczniów i studentów spało krócej niż podają zalecenia, tj. krócej niż 9-11 godzin dla dzieci w wieku 11-13 lat, niż 8-10 godzin dla nastolatków w wieku 14-17 lat oraz 7-9 godzin dla osób w wieku 18 lat i więcej.
Okazało się, że im intensywniej uczniowie i studenci korzystali z mediów społecznościowych, tym krócej spali. Liczba śpiących za krótko wśród osób, które były aktywne na tych portalach przez co najmniej pięć godzin dziennie, była ok. trzykrotnie wyższa niż w grupie nieodwiedzającej portali społecznościowych.
- Wpływ, jaki media społecznościowe mogą mieć na nasz sen, jest przedmiotem dużego zainteresowania, ze względu na dobrze znane negatywne zdrowotne skutki niedoborów snu. Urządzenia elektroniczne z ekranami są wszechobecne we współczesnym społeczeństwie, a my dopiero zaczynamy rozumieć zagrożenia i korzyści z nimi związane - skomentował współautor pracy dr Jean-Philippe Chaput.