Wykonywanie badań diagnostycznych u dzieci to niewątpliwie ogromny stres zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Jak przygotować się do nich, aby uniknąć traumatycznych sytuacji u najmłodszych pacjentów np. podczas pobierania krwi? Zdaniem diagnosty laboratoryjnego doktor Aleksandry Tokarz, konieczna jest wcześniejsza rozmowa z dzieckiem, a także współpraca personelu i rodziców.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jak powiedziała w rozmowie z portalem twojezdrowie.rmf24.pl dr Aleksandra Tokarz - diagnosta laboratoryjny ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie - "z badań diagnostycznych wykonywanych w specjalistycznym laboratorium mogą korzystać dzieci kierowane przez lekarzy rodzinnych, czy specjalistów. Jednak są też sytuacje, w których rodzice, chcą raz na jakiś czas we własnym zakresie skontrolować zdrowie swoich pociech, wykonując tzw. badania profilaktyczne".
Jakie badania można wykonać w labolatorium diagnostycznym?
Możliwy jest szeroki panel badań:
- morfologia krwi obwodowej razem z obrazem odsetkowym leukocytów,
- badania z szeroko pojętej biochemii,
- oznaczenia immunochemiczne,
- jak również szeroki wachlarz testów alergologicznych.
Jak zaznaczyła dr Aleksandra Tokarz, u zdrowych dzieci zaleca się przynajmniej raz w roku wykonanie badań profilaktycznych.
Najczęściej wykonujemy morfologię krwi. Bardzo popularne jest teraz badanie witaminy D, szczególnie jej aktywny metabolit 125 OHD, często zalecane jest u małych dzieci określenie poziomu żelaza w celu wykluczenia anemii. U dzieci przedszkolnych zalecalibyśmy wykonanie badań w kierunku pasożytów - podkreśliła.
Ważna wcześniejsza rozmowa z dzieckiem
Przed wizytą w laboratorium diagnostycznym nie należy budować silnego napięcia, bo może to spowodować ogromną traumę. Rodzice są często bardzo zestresowani.
Cały sekret polega jednak na odpowiednim przygotowaniu dziecka do procedury pobrania krwi. Pomoże to zarówno opanować lęk rodzica, jak i dziecka, żeby nie udzielił się mu stres, bo każdy rodzic chyba jeszcze bardziej się denerwuje. Dobrze jest opisać cały proces pobrania. Powinniśmy się skupić na informacjach, po co te badania wykonujemy - wyjaśniła. Jak dodała, w punkcie zabiegowym pracuje wykwalifikowany personel, który fachowo pobiera materiał do badań, więc rodzice nie powinni obawiać się o swoje pociechy.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?
U najmłodszych dzieci można wykonać badanie po lekkim śniadaniu czy napojeniu. Od około trzeciego roku życia przygotowujemy dzieci do badania podobnie jak dorosłych, tzn. zgłaszamy się do laboratorium przed śniadaniem chyba że lekarz zadecyduje inaczej - powiedziała ekspertka.
Najlepiej badanie wykonywać pomiędzy godziną 7:00 a 10:00, ze względu na zmienność niektórych parametrów krwi.
Pobieranie materiału do badania w domu
W tym wypadku rodzice powinni pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego.
W przypadku pobrania moczu do badania ogólnego najważniejszą zasadą jest skierowanie jego środkowego strumienia do pojemniczka. To ma decydujące znaczenie w dalszym procesie badawczym. Po zakręceniu powinien on trafić do laboratorium w przeciągu dwóch godzin. Po tym czasie nie nadaje się on już do analizy. Jeśli chodzi o kał, jest tu większa swoboda, przy czym materiał powinien być przechowywany w lodówce.
Nie bójmy się wykonywać tych badań zwłaszcza u małych dzieci. Profilaktyka zapobiega wielu groźnym chorobom - zakończyła dr Aleksandra Tokarz, diagnosta laboratoryjny ze Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie.