Dzieci nie powinny jeść nowalijek, czyli młodych owoców i warzyw. Tak przekonuje w RMF FM krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska. W cyklu "Twoje Zdrowie" mówimy dziś właśnie o tym, jak wybrać bezpieczną i zdrową żywność.

REKLAMA

Nie stosujmy u małych dzieci nowalijek. Początkowe owoce i warzywa nie mają wartości odżywczych, mają głównie wartości smakowe, bo jesteśmy ich spragnieni. Dziecko jest bardziej wrażliwe niż dorośli, a nawet, jako lekarze, mamy zastrzeżenia co do sięgania po nowalijki wśród dorosłych. Są publikacje, które mówią o zakażeniu bakterią Escherichia Coli po zjedzeniu nowalijek. Przyglądamy się temu z dużą uwagą i ostrożnością. Jeżeli mamy dziecko, które wymaga specjalnej diety, rodzice powinni zasięgnąć informacji od gastroenterologa czy od pediatry, który wie, jaką specjalną dietę, przy jakich chorobach należy stosować. Również dla małych dzieci mamy specjalne mleka, które stosujemy, gdy są chore. Nie rekomendujemy stosowania diety bezglutenowej, jeśli dziecko nie ma choroby trzewnej, czyli celiakii - podkreśla profesor Teresa Jackowska, krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii.

Według profesor Teresy Jackowskiej kilkulatek powinien wypijać od litra do półtora litra dziennie. Jeśli w domu jest ciepło albo latem, gdy temperatura jest wysoka, tej wody może być więcej. Generalnie zalecana objętość to ponad litr wody dziennie - dodaje profesor Teresa Jackowska. Eksperci sugerują, żeby dzieci sięgały po wodę, a nie po dosładzane napoje.

Jak powinny odżywiać się dzieci przedszkolne, a jak nastolatki? Tu znajdziesz podpowiedzi ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania dla dzieci i młodzieży:

  • Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.

  • Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.

  • Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

  • Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i - częściowo - serem).

  • Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.

  • Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).

  • Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.

  • Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).

  • Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.

  • Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.