Wielu rodziców skarży się, że ich dzieci nałogowo obgryzają paznokcie, co jest nieestetyczne, a w niektórych przypadkach kończy się zranieniami i zakażeniem. Z czego wynika ten nawyk u dzieci i jak można sobie z nim poradzić?

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne /J. Menzel / CHROMORANGE /PAP/DPA

Objaw większego problemu

Paznokcie najczęściej obgryzają dzieci w wieku szkolnym i nastolatkowie. Z szacunków wynika, że ten problem może dotyczyć nawet 30 procent młodzieży. Najczęściej jest to forma odreagowania stresu i redukcja napięcia nerwowego. Czasami może wynikać z nudy i być przedłużeniem niemowlęcego nawyku ssania kciuka.

Obgryzanie paznokci u dziecka powinno zaniepokoić rodziców, jeżeli występują inne objawy zaburzenia psychicznego. Mogą to być zmiany nastroju, problemy ze snem czy utrata apetytu.

Trzeba też pamiętać, że obgryzione paznokcie są nie tylko nieestetyczne, ale mogą wywołać groźne powikłania. Może dojść do zaniku płytki paznokciowej, zakażenia bakteryjnego i grzybiczego w obrębie palców, zakażenia jamy ustnej, a nawet uszkodzenia przewodu pokarmowego.

Jak pomóc dziecku obgryzającemu paznokcie?

Po pierwsze trzeba pamiętać, że nie wolno na takie dziecko krzyczeć i karać je za obgryzanie. Takie zachowanie może doprowadzić do zwiększenia problemu. Jeżeli rodzice chcą zwrócić uwagę dziecku, powinni to robić spokojnie i spróbować odwrócić jego uwagę od obgryzania.

Warto tez stosować tzw. "pozytywne wzmocnienia", czyli nagradzać i pozytywnie odnosić się do tego, że dziecko wytrzymało bez obgryzania kolejny dzień. Inną ważną rzeczą jest spokojna rozmowa z dzieckiem o tym, dlaczego ten nawyk jest szkodliwy i wspólne zastanowienie się, jak możemy sobie z tym problemem poradzić.

Trzeba też zastanowić się, czy w życiu dziecka nie dzieje się coś, co może wywoływać napięcie emocjonalne. Takimi rzeczami mogą być problemy w szkole i w domu, zmiany otoczenia, choroba bliskiej osoby, przyjście na świat nowego rodzeństwa itd. Trzeba się zastanowić jak wyeliminować te czynniki, a w skrajnym przypadku warto zwrócić się o pomoc do psychologa dziecięcego.

Więcej o obgryzaniu paznokci przeczytacie w Medycynie Praktycznej

(ag)