W trzech szpitalach w Krakowie trwa akcja zbierania krwi pępowinowej, w której znajduje się najwięcej komórek macierzystych, wykorzystywanych m.in. do leczenia nowotworów. To bogate źródło komórek macierzystych, które mogą być zastosowane w leczeniu wielu chorób.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Dr Andrzej Gach, ginekolog ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie

Ja nic nie traciłam, a jeszcze taka świadomość że mogę komuś pomóc bezinteresownie, zwłaszcza że coraz częściej słyszy się o chorobach onkologicznych u takich maluszków. Warto skorzystać i pomóc - mówi pani Ania.

Krew pępowinowa jest nieocenionym skarbem, który w przyszłości może uratować życie każdemu z nas. Jest bogatym źródłem krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane.

Komórki macierzyste są już wykorzystywane w leczeniu 80 chorób, głównie hematologicznych i onkologicznych. Można je pobrać tylko raz - wyłącznie podczas porodu, a wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania.

Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po "odpępnieniu dziecka". Do niedawna była ona traktowana jako "odpad" i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny zarówno dla matki jak i dziecka.

źródła: Szpital Żeromskiego w Krakowie/RMF FM
(ag)