"Lekarze nie mogli uwierzyć, że zaszłam w ciążę. Jednak cuda zdarzają się" - przyznaje w rozmowie z RMF FM pani Magdalena, która pięć lat temu - w wieku 43 lat - urodziła swoje pierwsze dziecko. O tym, jak przygotować się do macierzyństwa będziemy mówić w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM. "Gdybym nie była pewna, że chcę zajść w ciążę i gdybym ufała podręcznikom do medycyny, dziś nie miałabym wspaniałej, zdrowej córki" - dodaje pani Magdalena.

REKLAMA

W moim przypadku najważniejsze było to, w co ja wierzyłam i co ja uważałam. W momencie, gdy odrzucimy wszystkie zewnętrzne czynniki i osoby, które wątpią w to, czego my pragniemy, to nasze własne działania i nasza wiara będzie największym motorem do działania. Tak było w przypadku moim i mojej ciąży - przyznaje w rozmowie z reporterem RMF FM pani Magdalena. Lekarze nie dawali praktycznie żadnych szans na ciążę. Gdy pojawiła się informacja o mojej ciąży, byli bardzo zdziwieni. jeżeli ktoś ma swoje pragnienie posiadania dziecka i nie kieruje się statystyką czy publikacjami medycznymi, to może to osiągnąć. Jestem tego dowodem - dodaje.

Pani Magdalena przyznaje, że w ramach przygotowania do ciąży starała się bardzo dbać o siebie. Zdrowe odżywianie, spokój i dużo odpoczynku dla siebie było bardzo wskazane. Miałam oczywiście obawy, jak pewnie każda mama. Miałam przy sobie wspierającego mnie męża, razem byliśmy spokojni o ciążę. Potem urodziła się nasza córka, miała 10 na 10 punktów w tzw. skali Apgara i wszystko ułożyło się bardzo szczęśliwie - dodaje.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Rozmowa o macierzyństwie z ginekologiem Tomaszem Bastą

"Przed decyzją o macierzyństwie odpowiedz sobie na kilka pytań"

Psychologowie podpowiadają, żeby w ramach przygotowania się do ciąży, wyobrazić sobie, że dziecko już jest na świecie. Warto zastanowić się, jak wtedy się zachowujemy, jak podchodzimy do poświęcenia się, jak to wygląda w relacji z partnerem, czego obawiamy się, ale też, z czego będziemy cieszyć się - wymienia psycholog Dorota Gromnicka. Specjalistka radzi też, żeby pomyśleć o relacjach z własnymi rodzicami, w tym tym, co w tym kontakcie najbardziej i najmniej lubimy. Często doświadczam, że kobiety przychodzą do gabinetu terapeutycznego i mówią, że chcą być lepszą matką niż dla nich była ich mama - dodaje psycholog. Dlatego - według ekspertów - warto wypisać listę błędów, których nie chcemy popełnić. I pomysłów, co zrobić, żeby to się udało.

Psychologowie zauważają, że istnieją dwa tory przygotowania się do macierzyństwa. Pierwszy to wykonanie zestawu badań medycznych, których wyniki warto znać przed decyzją o ciąży. To ogranicza lęk i poczucie winy, że czegoś nie dopilnowało się. Jest też aspekt psychologiczny. To dobry moment na porządkowanie swojej relacji z partnerem. Ciąża zawsze naraża nas na pewien kryzys. Kobiety często zgłaszają się do terapeutów z informacją, że nie miały w domu dobrego wzorca matki i rodziny. Warto pomyśleć o tym na spokojnie - podpowiada psycholog.