Każdy z nas w swoim życiu doświadczył nieraz problemu zatkanych uszu, który zwykle przechodzi samoistnie. Zdarza się jednak tak, że dyskomfort może utrzymywać się przed dłuższy okres czasu, a powodów takiego stanu rzezy może być wiele. Okazuje się, że zatkane ucho może być objawem jakiejś choroby. O czym w takim razie może świadczyć ta przypadłość i jak sobie z nią poradzić?

REKLAMA
zdj. ilustracyjne /Shutterstock
zdj. ilustracyjne

Zatkane uszy? Poznaj przyczyny

Zatkane ucho manifestować może się szumami, gorszym słuchem, zawrotami głowy, problemami z równowagą, wrażeniem dzwonienia, uczuciem wewnętrznego rozpierania. W zależności co jest przyczyną zablokowanego ucha, może wystąpić nawet ból, wyciek, świąd.

Nierzadko przyczyną zatkanego ucha jest nagromadzona woskowina w kanale słuchowym. Tworzy ona coś w rodzaju czopu, który blokuje kanał słuchowy. Nie tylko nadmiar woskowiny jest problematyczny, ale też jej pęcznienie i zagęszczanie. Wszystko to sprawia, że pogarsza się zdolność słyszenia i mogą nawet występować regularne ubytki słuchu przez krótszy czy dłuższy okres czasu.

Zaczopowanie się woskowiną kanału słuchowego może objawiać się bólem i przyczynić do uszkodzenia błony bębenkowej.

Kolejną przyczyną zatkanego ucha może być podróż samolotem czy przedostanie się wody do kanału słuchowego. Do uczucia prztykanego ucha dochodzi wówczas na skutek różnicy ciśnień.

Podczas przeziębienia również może dojść do przytkania się ucha podczas kataru czy zapalenia zatok. Objawy zatkanego ucha towarzyszą również osobom zmagającym się z chorobą Meniere'a .

Sposoby na to, jak odetkać ucho

W przypadku uczucia zatkanego ucha, które utrzymuje się przez dłuższy czas, niezwłocznie należy udać się do laryngologa, aby znaleźć przyczynę problemu i ją usunąć. Doraźną pomocą okazują się odbyć domowe sposoby, ale jeśli nie przyniosą one oczekiwanych efektów w przeciągu trzech dni, trzeba udać się do specjalisty.

W przypadku uczucia zatkanych uszu przy katarze można pomóc sobie kroplami do nosa o działaniu obkurczającym jego śluzówkę. Godne polecenia są inhalacje robione przy pomocy olejków eterycznych, szczególnie eukaliptusowego.

Można też sięgnąć po napary ziołowe, np. z rumianku. Do przygotowania takiej inhalacji potrzebować będziemy litra gorącej wody, którą należy wlać do miski, dodać do niej kilka kropli olejku i pochylić się nad nią, mając zarzucony na głowę ręcznik. Taka inhalacja powinna trwać przez kilka minut.

Jeśli do zatkania ucha doszło na skutek nadmiaru woskowiny w przewodzie słuchowym, konieczne jest jej usunięcie. Można sięgnąć w tym celu po parafinę czy apteczne krople do rozpuszczania woskowiny usznej. Tym sposobem możliwe jest rozmiękczenie woskowiny, którą będzie łatwiej usunąć i przestanie ona przywierać do przewodu słuchowego.

Co zrobić natomiast z uczuciem zatkanych uszu podczas lotu samolotem? W tym przypadku pomocne jest żucie gumy i ssanie cukierków, czyli czynności zwiększające wydzielanie śliny. Podczas jej przełykania przewód słuchowy zostaje odetkany. Warto też pamiętać o tym, aby siedzieć w pozycji prostej, co ułatwia odpływ powietrza. Wspomóc można się też ziewaniem, które pomoże udrożnić przewód słuchowy.