Tylko w Polsce na zaburzenia słuchu cierpi od 1 do 2 na 1000 urodzonych niemowląt, około 20 proc. dzieci i młodzieży szkolnej, a także 75 proc. seniorów. To ogromny problem cywilizacyjny, który generuje wielkie koszty społeczne i ekonomiczne - podkreślają eksperci.
Dobry słuch to podstawa codziennej komunikacji. Musimy jednak o niego bezustannie dbać; w tym celu należy regularnie badać się pod kątem sprawności tego narządu - przypomina prof. Henryk Skarżyński - dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
7 sposobów na codzienną ochronę słuchu wg audiologa Adama Pabisia
1. Głośnej muzyce powiedz STOP
Wiemy: słuchanie głośnej muzyki - czy to ze słuchawek, czy z głośników, czy zwłaszcza na koncercie - jest bardzo przyjemne. Niestety, jest też fatalne dla naszych narządów słuchu! Jeżeli korzystasz ze słuchawek, nigdy nie ustawiaj muzyki na poziom tak wysoki, by całkowicie tłumiła hałasy z zewnątrz. Zamiast tego możesz używać słuchawek wytłumiających dźwięki - albo po prostu stylowych słuchawek nausznych, które dają podobny efekt! W czasie głośnych koncertów korzystaj ze specjalnych zatyczek do uszu albo nawet ochronników słuchu.
2. Ścisz sprzęty
Zmniejsz głośność dźwięku rozmowy w swoim smartfonie oraz obniż nieco głośność telewizora, radia i komputera. Pamiętaj, że jeżeli musisz podnosić głos, by powiedzieć coś do osoby znajdującej się nieopodal, podczas gdy, na przykład, włączony jest telewizor lub radio, znaczy to, że głośność sprzętu ustawiona jest stanowczo zbyt wysoko.
3. Nie daj się hałasowi w pracy
Przepisy BHP wymagają, by pracodawca zapewnił swoim pracownikom niezbędną ochronę słuchu podczas wykonywania szczególnie hałaśliwych prac. Jeśli jest inaczej - poproś, by zostały podjęte odpowiednie kroki.
4. Bądź czujny w samochodzie
Jazda samochodem wystawia nas nie tylko na hałas dochodzący z ulicy, co z kolei skłania wiele osób, by podkręcić głośność w radiu... Słuchanie głośnej muzyki w zamkniętej przestrzeni samochodu zwiększa ryzyko uszkodzenia słuchu - pomyśl więc i o sobie, i o innych użytkownikach ruchu, i nie puszczaj radia na cały regulator!
5. Pozwól odpocząć uszom
Każde dwie godziny przebywania w hałaśliwym (ok. 100 dB) miejscu powinno się zrównoważyć całym dniem (ok. 16 godzinami) ciszy. Pomyśl o tym jak o diecie dla uszu, którą trzeba zastosować po "objadaniu się" hałasem!
6. Przestań używać patyczków do uszu
Wiele osób ma w zwyczaju nadmiernie "doczyszczać" uszy patyczkami z watą, a to bardzo zły pomysł. Odrobina woskowiny w uszach jest niezbędna dla ich higieny (tak, higieny!), a do tego wprowadzanie jakichkolwiek przedmiotów do kanału słuchowego może uszkodzić jego delikatną powierzchnię.
7. Dbaj o to, by uszy były suche
Zbyt wysoki poziom wilgoci może ułatwić bakteriom wniknięcie w głąb kanału słuchowego, a stąd już prosta droga do bardzo dokuczliwych infekcji, w tym niesławnego "ucha pływaka". Aby uniknąć nieprzyjemności, należy zawsze delikatnie osuszać uszy po każdej kąpieli lub pływaniu. Jeśli czujesz chlupanie wody wewnątrz jednego z uszu, możesz przechylić głowę na jego stronę i lekko pociągnąć za małżowinę, co pomoże wodzie wydostać się na zewnątrz. Osoby, które często pływają, mogą skorzystać ze specjalnych zatyczek do uszu: uniwersalnych albo wykonywanych na zamówienie.