Jesteś senny i ziewasz? Miewasz często bóle głowy? Czujesz niepokój, jesteś rozdrażniony lub przygnębiony? Do listy tych dolegliwości związanych z brakiem snu można dopisać dodatkowo problemy z utrzymaniem równowagi w trakcie poruszania się. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców na wydziale neurologii University of Maryland School of Medicine pokazują, że chód nie jest procesem automatycznym i może mieć na niego wpływ brak snu - podaje CNN Health.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Idealnie każdy powinien spać osiem godzin w ciągu doby - podkreślił autor badania, Hermano Krebs, adiunkt na wydziale neurologii University of Maryland School of Medicine. Jest on także głównym naukowcem na wydziale inżynierii mechanicznej Massachusetts Institute of Technology. Ale jeśli nie możemy tyle czasu poświęcić na spanie, to powinniśmy dbać o regularność godzin snu tak często, jak to jest możliwe - zaznaczył ekspert.

Dochodzenie do równowagi procesów zachodzących w organizmie spowodowanych brakiem nocnego odpoczynku trwa dłużej, niż mogłoby się wydawać - wynika z badań. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, aby uzyskać optymalną moc mózgu, dorośli muszą spać co najmniej siedem godzin w ciągu doby, podczas gdy dzieci w wieku szkolnym potrzebują od 9 do 12 godzin, a nastolatki od 8 do 10 godzin każdej nocy.

Zdjęcie ilustracyjne

Nowe badanie, opublikowane w Scientific Reports, skupiło się na chronicznie "głodnych" snu studentach z Uniwersytetu w Sao Paulo w Brazylii. Przez 14 dni nosili oni specjalne urządzenia do rejestracji okresów snu i czuwania. Studenci spali średnio około sześciu godzin na dobę. Połowa grupy spędziła całą noc przed przystąpieniem do testu na bieżni. Poproszono ich o trzymanie kroku w rytm metronomu.

Zdjęcie ilustracyjne

Musieli zsynchronizować uderzenia piętą z rytmem i odkryliśmy, że błędy były większe u osób z ostrym brakiem snu - powiedział główny autor badania Arturo Forner-Cordero, profesor nadzwyczajny na wydziale mechatroniki na Uniwersytecie w Sao Paulo. Byli poza rytmem, przegapili sygnały dźwiękowe i ogólnie wypadli gorzej - zaznaczył Forner-Cordero. Jak dodał, z kolei studenci, którzy próbowali zmniejszyć deficyt snu, śpiąc w weekendy, radzili sobie nieco lepiej.

Jak poprawić jakość snu?

Dobrą wiadomością jest to, że możesz odzyskać kontrolę nad snem, ćwicząc mózg. Według National Sleep Foundation, zaledwie 10 minut dziennie spaceru, jazdy na rowerze lub innych ćwiczeń aerobowych może zdecydowanie poprawić jakość snu w nocy.

Warto wprowadzić te zasady: