Potrzeby fizjologiczne wykonujemy odruchowo. Każdy ma też swoje przyzwyczajenia podczas korzystania z toalety. Warto się jednak upewnić, czy robimy to w sposób prawidłowy.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Jeśli chodzi o kobiety, głównym błędem jest kierunek podcierania się po skorzystaniu z toalety. Prawidłowy kierunek to od przodu do tyłu, niestety małe dziewczynki różnie uczone są tej czynności, tymczasem sposób odwrotny może przysporzyć kobietom infekcji intymnych - przestrzega fizjoterapeutka uroginekologiczna Klaudia Jeziorowska-Cygan.

Kolejna sprawa dotyczy korzystania z toalety, co u kobiet musi odbywać się na siedząco. Z wiadomych względów problem pojawia się tutaj w przypadku toalet miejskich. Oczywiście bez przeszkód w aptekach, czy drogeriach można nabyć nakładki na deskę sedesową, które nie zajmują wiele miejsca w torebce, czy plecaku... jednak niestety mało kobiet o tym pamięta. Wówczas trzeba sikać w niewygodnej pozycji, utrzymując pośladki nad deską. Wprowadza to mięśnie dna miednicy w nadmierne napięcie, podczas gdy w trakcie oddawania moczu czy stolca potrzebne jest całkowite rozluźnienie mięśni. Jest to możliwe wyłącznie w pozycji siedzącej. Dlatego, jeśli nie mamy przy sobie tego typu nakładki, możemy zdezynfekować deskę przeznaczonym do tego środkiem, który w małej buteleczce zawsze warto przy sobie mieć, lub zabezpieczyć ją papierem toaletowym - radzi Klaudia Jeziorowska-Cygan.

Z kolei w warunkach domowych, do korzystania z toalety podczas oddawania stolca należy używać podnóżka. Stopy powinny spoczywać nieco wyżej niż standardowo. Przeciętna wysokość toalet wymusza niejako siedzenie pod kątem prostym pomiędzy udami a tułowiem, podczas gdy kolana powinny być bardziej zblizone do klatki piersiowej. Mięśnie oplatające końcowy odcinek jelita grubego są w tej pozycji rozluźnione, co ułatwia oddawanie stolca bez parcia - opisuje specjalistka CM SafiMed z Zabierzowa.

Zajmuje ci to więcej niż 3 minuty? Ekspertka przestrzega

Zbyt długie przesiadywanie w toalecie (przyjęło się, że dłuższe niż trzy minuty) jest niewskazane. Jeśli próba oddania stolca zajmuje zbyt dużo czasu, lepiej na chwilę jest z tego po prostu zrezygnować, napić się wody i powrócić do tej czynności później. Dlatego też dużym błędem jest czytanie czy przeglądanie telefonu w toalecie. Taka sytuacja, gdzie rozluźnione mięśnie dna miednicy, znajdują się nad otworem muszli, nie mając podparcia, może sprzyjać obniżeniu narządów rodnych u kobiet, a u mężczyzn osłabieniu mięśni i więzadeł. Predysponuje to też do powstawania hemoroidów, dlatego że mamy wówczas zaburzone krążenie żylne w całej miednicy mniejszej, co jest spowodowane długotrwałą pozycją siedzącą i naciskiem deski toaletowej na okolice ud, czy krocza - wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna.