O ile pielęgnacja skóry jest tematem popularnym, to raczej mało mówi się o niej w kontekście miejsc intymnych. Skóra całego ciała zmienia się z wiekiem. Nasz ekspert, specjalista ginekologii plastycznej radzi, jak zapobiegać starzeniu się warg sromowych.

REKLAMA

Miejsca intymne zajmują szczególne miejsce na mapie ludzkiego ciała. Wargi sromowe większe są najbardziej zewnętrzną ich częścią, a w związku z tym najbardziej widoczną. Wraz z wiekiem zaczyna ubywać w nich m.in. kolagenu, co powoduje, że stają się one bardziej wiotkie, pojawiają się zmarszczki. Spada również ilość tkanki tłuszczowej, która wypełnia wargi sromowe większe nadając im kształt i objętość. Zaczynają sprawiać wrażenie "pustych". Ostatecznie może dochodzić do atrofii, czyli ich zaniku.

Zupełnie odrębnym problemem jest fakt, że objętość tkanki tłuszczowej w tym miejscu może ulegać nagłym zmianom w trakcie odchudzania. Na przykład po ciąży kobieta zaczyna się intensywnie odchudzać i zauważa nieproporcjonalny spadek objętości warg sromowych. Dotyczy to wielu sytuacji związanych ze zmianami masy ciała i chorobami ogólnoustrojowymi.

To nie tylko problem kosmetyczny

Jak każdy narząd wargi sromowe pełnią pewne ważne funkcje. Chronią wewnętrzne narządy płciowe, a ich zanik może prowadzić do wzrostu częstości zakażeń, nieprzyjemnych otarć. Inną prawdopodobną dolegliwością jest świąd i dyskomfort. Zmniejsza to również satysfakcję ze stosunków seksualnych, a wbrew obiegowym mitom seksem można cieszyć się przez całe życie.

Wachlarz możliwości oferowanych w tym zakresie przez ginekologię estetyczną jest bardzo szeroki. Obejmuje on takie zabiegi jak mezoterapia stabilizowanym kwasem hialuronowym, nici liftingujące zakładane podskórnie, laser frakcyjny, radiofrekwencja skóry warg sromowych oraz autoprzeszczep tkanki tłuszczowej. Rolą lekarza jest dobór zabiegu w zależności od wieku i potrzeb każdej pacjentki. Przebieg procesu starzenia i zmiany zachodzące w tkankach są kwestią wysoce indywidualną. Ciężko ustalić tu twarde granice wiekowe. Warto też pomyśleć o problemie wcześniej, aby niechcianym zmianom zapobiec z wyprzedzeniem - sugeruje ginekolog dr Marcin Nylec.

Nici liftingujące

Młodszym kobietom szczególnie zaleca się zabieg z użyciem nici liftingujących. Polega na podskórnym wprowadzeniu specjalnego rodzaju nici, które stanowią pewnego rodzaju mocowanie dla tkanek. W zabiegach na wargach sromowych większych używa się specjalnych nici spiralnych. Przypominają one nieco sprężynę, dzięki czemu łatwo dostosowują się do ruchomej tkanki. Wykonane są z materiałów, które stopniowo rozpuszczają się i są wchłaniane przez organizm. Oczywiści nie wywołują reakcji alergicznych. Poza swoim działaniem mechanicznym, nici te stymulują otaczające tkanki do tworzenia m.in. kolagenu i elastyny. Powoduje to powstanie podskórnego rusztowania, które podtrzymuje skórę. Efekt utrzymuje się do 2 lat.

Uprzedzając obawy pacjentek: należy pamiętać, że zabiegi na wargach sromowych są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Jest ono skuteczne i bezpieczne.. Lekarz-ginekolog wykonujący takie zabiegi ma pełną świadomość jak wrażliwe i intymne jest to miejsce i dołoży wszelkich starań, by zabieg odbył się z maksymalnym ograniczeniem nieprzyjemnych doznań - zapewnia nasz ekspert.

Mezoterapia stabilizowanym kwasem hialuronowym

Polecany wszystkim kobietom. Kwas hialuronowy jest bardzo popularną substancją wykorzystywaną w całej medycynie estetycznej. Wprowadza się go za pomocą igły. Kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik skóry, który wiąże w swojej strukturze wodę. Zapewnia jej zatem jędrność, napięciem, krótko mówiąc - zdrowy wygląd. W medycynie jest wykorzystywany jako tzw. wypełniacz. Daje możliwość uzupełnienia ubytków i modelowania.

Zawartość kwasu hialuronowego w skórze spada już po 25 roku życia. Użycie tej substancji przywraca skórze (a więc i wargom sromowym) wszystkie cechy typowe dla młodego wieku. Efekt może być widoczny do 12 miesięcy.

Laser frakcyjny

Ma bardzo szerokie zastosowanie. Działanie lasera polega na wywoływaniu mikrouszkodzeń w skórze pod wpływem generowanego ciepła. Jednak w tym pozornym szaleństwie jest metoda. Wokół punktowo zniszczonej tkanki ocalone komórki mobilizują się do działania. Uszkodzenie jest dla nich sygnałem do produkcji m.in. kolagenu, którego duża ilość charakteryzuje młodą skórę. Skóra zostaje zaktywizowana, odzyskuje jędrność, spoistość i zdrowy wygląd. Dużą zaletą lasera frakcyjnego jest fakt, że korzysta on z własnych zasobów skóry, które pozostawały w "uśpieniu".

Radiofrekwencja skóry warg sromowych

Jest to metoda wykorzystująca właściwości fizyczne fali elektromagnetycznych z zakresu fal radiowych. Docierając do skóry rozgrzewają ją powodując spiralne skręcenie i skrócenie włókien kolagenowych. Ponadto podobnie jak laser frakcyjny aktywują komórki skóry (fibroblasty) do produkcji kolagenu, elastyny i innych substancji tkanki łącznej. Poprawia to jakość skóry. Pobudza krążenie krwi, układ limfatyczny, zwiększa metabolizm, redukuje wolne rodniki. Tkanka jest lepiej odżywiona, a zatem bardziej witalna.

Lipotransfer

Innymi słowy jest to autoprzeszczep tkanki tłuszczowej. Do tego celu pobiera się ją z brzucha lub z uda. Jako że stosuje się własną tkankę lipotransfer, nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Metoda ta jest szczególnie polecana kobietom dojrzałym ze względu na większy spadek objętości tkanki tłuszczowej w wargach sromowych większych, który wymagałby bardzo dużych ilości kwasu hialuronowego.

Efekty przeprowadzenia tego zabiegu są znakomite ze względu na występowanie w tkance tłuszczowej dużej ilości komórek macierzystych. Przywraca to fizjologiczne procesy odtwarzania się tkanki nadając wargom sromowym młody i zdrowy wygląd. Stają się one naturalnie "pełne" - wyjaśnia specjalista ginekologii plastycznej.

Jaki zabieg wybrać?

Młodym kobietom szczególnie zaleca się mezoterapię kwasem hialuronowym, nici, radiofrekwencję oraz zabieg laserem frakcyjnym. Kobiety nieco starsze odniosą zadowalające korzyści z tych samych metod, ale raczej rezygnuje się z użycia nici i poleca stosowanie usieciowanego kwasu hialuronowego jako wypełniacza - tłumaczy dr Marcin Nylec.

Odmienne postępowanie proponuje się kobietom dojrzałym. Warto zacząć od przeprowadzenia lipotransferu, gdyż niedobór tkanki tłuszczowej jest większy niż w innych grupach wiekowych. Następnym krokiem może być zastosowanie mezoterapii w celu uzupełnienia pozostałych ubytków. Na pewno warto też rozważyć radiofrekwencję i laser frakcyjny, by przywrócić aktywność komórek skóry. Pobudzić własne zasoby do działania.

Każda pacjentka jest jednak inna i decyzje dotyczące zabiegów przeprowadzanych na wargach sromowych większych powinny być indywidualnie dopasowane w trakcie konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. - podsumowuje specjalista.