Sucha skóra, ze względu na specyficzne problemy, wymaga większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Naszej uwagi wymaga więcej zwłaszcza zimą, kiedy łatwo o jej przesuszenie. Jak dbać o cerę suchą i jakich błędów nie popełniać?
Określenie "sucha skóra" używane jest w odniesieniu do skóry, która wytwarza mniej sebum, niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napina się. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony przed tym, co szkodzi.
Przesuszona skóra to nic przyjemnego: jest szorstka w dotyku, mniej elastyczna niż zazwyczaj, czasami pęka i łuszczy się. Ma większe skłonności do podrażnień i zaczerwienienia, a po myciu pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, a nawet świąd i pieczenie.
W zdrowej skórze znajduje się nawet 1/5 całej wody znajdującej się w organizmie. Większość z niej (ok. 70%) jest w skórze właściwej, zaś w miarę zbliżania się do zewnętrznych warstw naskórka poziom wody spada - po prostu odparowuje.
Dlaczego skóra się przesusza?
Przyczyny przesuszania się skóry mogą być różne - uszkodzenia mechaniczne, niedobór substancji odżywczych, odwodnienie organizmu, starzenie się skóry, suche, gorące powietrze, toksyny (np. zawarte w detergentach), niewłaściwe i nadmierne zabiegi higieniczne.
Pielęgnacja suchej skóry jesienią i zimą
Aby prawidłowo i skutecznie zadbać o przesuszającą się skórę należy działać kompleksowo - nie wystarczy smarowanie jej kremem. Odżywanie skóry od wewnątrz jest tak samo ważne!
Jeżeli masz predyspozycje do przesuszającej się skóry, zwróć uwagę na swoje nawyki. Postaraj się pić odpowiednio dużo wody, kiedy myjesz ręce - pamiętaj, żeby je dokładnie osuszyć. Dobierając kosmetyki, zwróć uwagę na ich skład.
Zimą nasz skóra szczególnie jest narażona na przesuszenie. Wszystko przez częsty kontakt z suchym i ciepłym powietrzem - zwłaszcza w mocno ogrzewanych pomieszczeniach. Dbajmy więc o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, żeby zniwelować przykre konsekwencje ogrzewania dla skóry.
Zimą szczególnie jest narażona skóra naszych dłoni - warto więc pamiętać o rękawiczkach. Mróz bowiem jest jednym z czynników powodujących przesuszanie się skóry.
Innym jest gorąca woda. Jeśli nasza skóra cierpi z powodu odwodnienia, warto ograniczyć czas trwania kąpieli lub prysznica do maksymalnie 10 minut i unikać bardzo gorącej wody.