Zmywalne tatuaże z henny cieszą się dużą popularnością, szczególnie podczas wakacji w miejscowościach turystycznych. Swoje ciało lubią tak zdobić zwłaszcza nastolatkowie. Tymczasem konsultant wojewódzka ds. alergologii profesor Ewa Czarnobilska przypomina, że w produktach kosmetycznych służących do tworzenia takich tatuaży znajduje się związek chemiczny, który może wywołać ostrą reakcję skórną.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Myślisz o tymczasowym rysunku na skórze? Tatuaże zmywalne, także te wykonywane henną, muszą spełniać wymagania dotyczące produktów kosmetycznych - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na taką ozdobę, przeczytaj etykietę kosmetyku służącego do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny. Zwróć uwagę na:

  • Skład produktu - powinien być poprzedzony słowem "Ingredients" i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej.
  • Barwniki - w produktach do wykonania tatuaży zmywalnych mogą być stosowane wyłącznie barwniki dopuszczone do stosowania w produktach kosmetycznych. Barwniki wymienione w składzie są zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891.
  • Informacje o osobie odpowiedzialnej - etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej (np. producenta, importrera, dystrybutora)
  • Zakazane substancje - obecność p-fenylenodiaminy (PPD) w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna.


Uwaga! PPD (p-fenylenodiamina) może być używana jedynie w produktach do farbowania włosów. Sprawdź, czy produkt, którego chcesz użyć jej nie zawiera.

Reakcje niepożądane na tatuaże z henny

GIS przypomina, że jeśli po użyciu produktu z henny wystąpi reakcja niepożądana, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Szczególnie niebezpieczne są reakcje uczuleniowe. Profesor Ewa Czarnobilska - alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zwraca uwagę, że tatuaże z henny, a także farby do włosów mają w swoim składzie parafenylenodiaminę. Jest to związek chemiczny, na który można mieć tzw. alergię nabytą, czyli uczulić się w każdym wieku - tłumaczy specjalistka, która dodaje, że ten rodzaj alergii diagnozuje się w testach płatkowych.

Objawy uczulenia na sztuczną hennę to m.in. nasilony wyprysk skórny oraz świąd. Profesor Czarnobilska radzi, by szczególnie być czujnym w czasie pierwszego wykonywania zmywalnego tatuażu: Jeśli już wtedy pojawi nam się jakiś rumień to następnym razem reakcja skórna może być bardzo ostra - podkreśla alergolog.

Żródło: GIS/ "Twoje Zdrowie"