Ochrona przed słońcem ma szczególne znaczenie wśród najmłodszych. Ich skóra jest cienka i delikatna, przez co szybciej ulega oparzeniom. Od jakiego wieku dziecko może korzystać z kąpieli słonecznych i jak zabezpieczyć malucha przed szkodliwym promieniowaniem?

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna. Ma cienką warstwę, jest niedojrzała. A ochrona przeciwsłoneczna w postaci pigmentacji rozwija się dopiero po 6. tygodniu życia.

W związku z czym, Amerykańska Akademia Pediatrów nie zaleca ekspozycji na słońce u dzieci do 6. miesiąca życia. Niektóre towarzystwa pediatryczne czy dermatologiczne nie zalecają ekspozycji na słońce nawet do 12. miesiąca życia - zauważa Anna Dudek - lekarz POZ ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Pediatra Anna Dudek

Jeżeli nie możemy jednak uniknąć narażenia na promieniowanie słoneczne u dzieci między 6. a 12. miesiącem życia - należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim takie dzieci nie powinny być wystawiane na słoneczko między godziną 10:00 a 16:00 - przypomina pediatra.

Ponadto, trzeba pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej, nakryciu głowy czy stosowaniu okularów przeciwsłonecznych. Dr Dudek podkreśla, że każde miejsce na ciele narażone na działanie promieni słonecznych powinno być zabezpieczone kremem przeciwsłonecznym z odpowiednim filtrem.

Dla dzieci do 12. miesiąca życia, ze skórą atopową albo bardzo wrażliwą, zaleca się stosowanie filtrów SPF 50.