Tatuaże stały się rodzajem biżuterii. Dlatego chętnie przyozdabiamy nimi swoje ciało. Są modne, ale czy muszą towarzyszyć nam cale życie?

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Tatuaże to rodzaj ekspresyjnej opowieści o osobie, która go nosi, jej bliskich, jej zainteresowaniach, ważnych datach. Nasze ciało staje się dzięki tatuażom czymś w rodzaju bransoletki z zawieszkami upamiętniającymi różne wydarzenia z naszego życia. Tatuują się osoby niezależnie od płci i wieku. Tak samo wybór wzorów jest różnorodny od małych kwiatków, pajączków, inicjałów, dat, po barwne obrazy i komiksy. Czasem jest to przekaz wyłącznie dla bliskiej nam osoby, czasem do całego świata, rodzaj demonstracji, protestu.

W czasach internetu, smsów, komunikatorów, coraz częściej słowa zamieniamy na komunikację obrazkową, dlatego nasze emocje, odczucia również pragniemy pokazywać poprzez ilustracje malowane na naszej skórze. Ale nie wszędzie ten przejaw emocji wystawiany na światło dzienne jest odbierany pozytywnie.

W Japonii tatuaż to najbardziej intymna ozdoba ciała, która jeśli już jest, ma być skrywana pod ubraniem. Turyści często nie są świadomi, że mając tatuaże mogą nie zostać wpuszczeni np. na basen. Co więcej, od 7 lat w Japonii osoby wytatuowane nie mogą pracować na stanowiskach wymagających bezpośredniego kontaktu z klientami. Jeśli zobaczymy osobę z widocznym tatuażem, to będzie z pewnością turysta.

Tatuaż usuniesz laserem

Gabinety kosmetyczne proponują peelingi i zabieg mikrodermabrazji, ale te metody nie usuwają, a jedynie rozjaśniają tatuaż. Najskuteczniejsza metoda to profesjonalne usuwanie laserem w gabinecie lekarskim.

Jeszcze do niedawna laserowe zabiegi usuwania tatuażu wiązały się ze znacznym bólem i długim okresem rekonwalescencji. Teraz warto skorzystać z zabiegu przy użyciu najnowocześniejszych laserów, które pozwalają przeprowadzać zabiegi bez znieczulenia lub przy użyciu lekkich środków znieczulających, takich jak: zimnie powietrze, maść lub środki doustne" - mówi chirurg dr Adam Gumkowski.

Zabieg przeprowadzony laserem jest obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania tatuażu, rozbija bowiem barwnik na drobinki dzięki czemu odczuwa się minimalny ból, brak poparzeń skóry, a co najważniejsze tatuaż zostaje całkowici usunięty. Z każdą sesją tatuaż staje się bledszy i mniej widoczny.

Warto wiedzieć, że usunięcie tatuażu czasem może być wymagane przy diagnostyce lekarskiej. Na przykład rezonans magnetyczny podczas prześwietlenia podgrzewa tusz w tatuażu i powoduje ból, opuchnięcie, a nawet oparzenia skórne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w niektórych tuszach znajdują się pigmenty z drobinkami metalu, na które oddziałuje bardzo silny magnes w rezonansie. Zawsze należy pamiętać, by uprzedzić lekarza przed jakimkolwiek prześwietleniem o tym, że mamy tatuaż.