Rumień wielopostaciowy to dość powszechna choroba immunologiczna, która objawia się gwałtowną reakcją alergiczną na czynnik zewnętrzny. Ma trzy podstawowe rodzaje i występuje zwłaszcza u ludzi młodych.

REKLAMA

Rumień wielopostaciowy jest gwałtowną reakcją alergiczną organizmu na czynnik zewnętrzny. Może on wystąpić w wyniku reakcji na wirus, bakterią, lub niektóre leki. Zasadniczo ma on 3 podstawowe rodzaje:

Zwykła postać - w tym przypadku na skórze może zaobserwować sino-czerwone rumienie obrzękowe z pęcherzykami. Głównie występują na ramionach i dłoniach, a chory odczuwa swędzenie i pieczenie. Rumień znika po 1-2 tygodniach zostawiając brązowe przebarwienia.

Zespół Stevensa-Johnsona. W tym przypadku choroba zaczyna się nagle. Zmiany występują na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek i narządów płciowych. Chory odczuwa ból, kiedy je czy korzysta z toalety. Na skórze pojawiają się pęcherzyki, które mogą pękać i wysychać. Chorobie towarzyszy gorączka i bóle mięśni i stawów. W tym przypadku choroba może doprowadzić do śmierci. Ciężkie postaci zespołu Stevensa-Johnsona są często związane z AIDS.

Zespół Lyella (toksyczna nekroliza naskórka). To najpoważniejsza postać choroby, która jest wywołana przez przyjmowanie leków i pojawia się tuż po zażyciu. Na skórze i na błonach jamy ustnej pojawiają się rumieniowo-pęcherzykowe zmiany, z których schodzi naskórek. Leczenie tej odmiany choroby jest prowadzone w szpitalu, bo przez infekcję może dojść do zakażenia bakteryjnego.

(ag)