Wiele osób boryka się z problemem, jakim jest nadpotliwość. Zdecydowanie nie jest to przyjemne, gdyż nikt z nas nie lubi się nadmiernie pocić. Sprawia to duży dyskomfort, a niekiedy spore kompleksy. Jak poradzić sobie z tą niedogodnością?

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Pot w organizmie człowieka

Pot odgrywa ważną rolę w organizmie każdego człowieka i jego wydzielanie się jest całkowicie naturalne. To właśnie w ten sposób organizm próbuje się schłodzić i obniżyć temperaturę ciała, gdy ta, która panuje w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest dla niego zbyt wysoka. Inaczej rzecz ujmując, pełni funkcję termoregulacyjną. Co więcej, pozwala na to, aby skóra utrzymywała swoje odpowiednie pH i wydala szkodliwe substancje - należy do nich między innymi amoniak. Pozbywa się również elektrolitów, czyli soli wapnia, potasu, magnezu i sodu.

Dlaczego jedni pocą się bardziej, a inni mniej?

To, jak dużo potu jest wydzielane z organizmu, zależy od kilku czynników. Podczas upałów czy wzmożonego wysiłku fizycznego każdy człowiek poci się bardziej. Również stres może wpływać na to, że wydziela się go znacznie więcej.

Jeśli jednak gruczoły nie pracują właściwie, a potu jest zdecydowanie za dużo, przyczyną może być np. problem zdrowotny.

Co może być przyczyną nadpotliwości? Zaburzenia hormonalne, np. te, które przechodzą kobiety podczas menopauzy, nadwaga i otyłość czy uwarunkowania genetyczne mogą wpływać na zwiększoną produkcję potu. Podobnie jest w przypadku chorób tarczycy, cukrzycy, gruźlicy, infekcji wirusowych lub bakteryjnych.

Zaburzenia na tle psychicznym oraz emocjonalnym, a także nieprawidłowa dieta mogą też znacząco się do tego przyczynić - w przypadku diety należy odstawić alkohol, papierosy, pikantne jedzenie lub kawę.

Wykonaj test na nadpotliwość

Żeby mieć pewność, że w danym przypadku występuje nadpotliwość, polecam wykonać specjalny test Minora. Dzięki niemu można dokładniej zdiagnozować tę przypadłość. Polega on na nałożeniu jodyny w tych miejscach, gdzie odczuwany jest nadmiar potu. Następnie rozprowadza się na nich skrobię. Jeśli dany obszar zmieni swoją barwę na grantowy, prawdopodobieństwo nadpotliwości jest bardzo wysokie.

Leczenie

Istnieją dwa sposoby na pozbycie się tego przykrego problemu. Jednym z nich jest wykonanie zabiegu z użyciem botoxu. Sprawi on, że zablokowane zostaną te nerwy, które znajdują się przy gruczołach potowych. Dzięki temu nadmierne wydzielanie się potu będzie niemożliwe.

Drugim sposobem jest wykonanie zabiegu przy użyciu specjalnego medycznego urządzenia, które wykorzystuje metodę radiofrekwencji iniekcyjnej. W kontrolowany sposób podnosi temperaturę gruczołów potowych tak długo, aż skutecznie je niszczy. Kamera termowizyjna pomaga kontrolować temperaturę okolic wymagających leczenia. Metoda ta jest bezpieczna, a jej efekty są widoczne już po kilku dniach.