Amerykańscy naukowcy z Vanderbilt University Medical Center i University of Pittsburgh badali, w jaki sposób nawyki związane ze stylem życia mogą wpływać na prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera. Wnioski zostały opublikowane na łamach pisma „Alzheimer’s & Dementia”.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne/Odkrycie, które powinno zmienić nawyki. Siedzący tryb życia osób a ryzyko choroby Alzheimera.

Osoby starsze, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej lub leżącej - są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych i kurczenie się mózgu w obszarach związanych z ryzykiem zachorowania na Alzheimera.

Przeanalizowano związek między siedzącym trybem życia, a neurodegeneracją u 404 osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Uczestnicy badania mieli sportowe zegarki, które nieprzerwanie przez tydzień mierzyły ich aktywność.

Później, czas spędzony w pozycji siedzącej był porównywany z ich sprawnością poznawczą i skanami mózgu wykonanymi w czasie siedmioletniej obserwacji.

Zdrowy nawyk - krótszy czas siedzenia

Zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera, nie polega tylko na ćwiczeniu raz dziennie. Minimalizacja czasu spędzanego w pozycji siedzącej - nawet jeśli ćwiczysz codziennie - zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania - powiedziała dr Marissa Gogniat, adiunkt neurologii na University of Pittsburg.

Uczestnicy badania, którzy spędzali więcej czasu w pozycji siedzącej - byli bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych, zwłaszcza jeżeli genetycznie byli obarczeni ryzykiem choroby Alzheimera.

Nasze badanie wykazało, że skrócenie czasu siedzenia może być obiecującą strategią zapobiegania neurodegeneracji i późniejszemu pogorszeniu funkcji poznawczych. Badania te podkreślają znaczenie skrócenia czasu siedzenia, szczególnie wśród osób starszych o zwiększonym ryzyku genetycznym choroby Alzheimera. Dla zdrowia mózgu kluczowe jest robienie sobie przerw w siedzeniu w ciągu dnia i poruszanie się w celu zwiększenia czasu aktywności - radzi dr Angela Jefferson z Vanderbilt University Medical Center.

Alzheimer - to przewlekła, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia i powoduje stopniową utratę pamięci oraz zdolności rozumowania i myślenia.