Niski poziom witaminy D może zwiększać u osób w starszym wieku ryzyko demencji, a także związanej z chorobą Alzheimera utraty pamięci i zdolności poznawczych - piszą na stronie internetowej czasopisma "Journal of the American Medical Association - Neurology" naukowcy z Rutgers University i University of California w Davis. Wyniki ich badań pokazują bardzo silną zależność - u osób z niskim poziomem witaminy D, demencja postępuje nawet trzykrotnie szybciej, niż normalnie.
Witamina D, o której znaczeniu na przykład dla zdrowia kości wiadomo od dawna, wytwarza się w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Jej braki można uzupełniać właściwą dietą, bogatą na przykład w produkty mleczne. Amerykańscy badacze sugerują, że w starszym wieku konieczne może być łykanie tabletek, bowiem poziom witaminy D wyraźnie wpływa także na funkcje innych organów, w tym mózgu.
W badaniach prowadzonych w latach 2002-2010 wzięły udział w sumie 382 osoby w wieku od 60 do 90 lat. U każdej z nich przeciętnie przez pięć lat badano poziom witaminy D i prowadzono testy zdolności poznawczych. Okazało się, że u osób z najniższym poziomem witaminy D postępy objawów demencji były 2 do 3 razy szybsze, niż u osób, u których poziom tej witaminy utrzymywał się w normie. Zauważono przy okazji, że u Afroamerykanów, czy Latynosów, w których organizmie ze względu na ciemniejszy kolor skóry pod wpływem promieniowania słonecznego wydziela się mniej witaminy D, problemy takie pojawiają się częściej.
Nasze wyniki pokazywały, że były osoby, u których mimo niskiego poziomu witaminy D demencja nie postępowała. Byli też tacy, którzy tracili pamięć szybko mimo właściwego poziomu tej witaminy - przyznaje pierwszy autor pracy, dr Joshua W. Miller z Rutgers University. Średnio jednak niedobór witaminy D, prowadził do znacznego przyspieszenia problemów z pamięcią - dodaje.
Badacze nie wykluczają, że w przypadku osób z poważnym niedoborem, zażywanie witaminy D w tabletkach może okazać się niezbędne. Ze względu na ryzyko związane z nadmiarem tej witaminy wskazują, że w tej sprawie konieczna jest konsultacja z lekarzem. Sami zapowiadają dalsze badania, które powinny wyjaśnić, czy suplementy diety zawierające witaminę D mogą w praktyce przyczynić się do opóźnienia postępów demencji, a nawet cofnięcia niektórych jej objawów.