Za nami mikołajki - przed nami prezenty gwiazdkowe. Podpowiadamy, co możecie podarować swoim dziadkom - w trosce o ich zdrowie, ale też dobry nastrój. Ważne, by wybierać rzeczy dopasowane do potrzeb seniora.

REKLAMA

Prezenty dla aktywnego seniora

Krótki wyjazd - dobrym pomysłem jest weekend w ośrodku sanatoryjnym uzupełniony o zabiegi pielęgnacyjne, ćwiczenia ruchowe i podstawowe badania.

Przyrządy, które pomogą zachować aktywność fizyczną - odpowiedni strój czy obuwie, które senior będzie mógł założyć na zajęcia ruchowe np. w ramach klubów seniora. Mogą to być także kijki do nordic walking, aby w pogodny dzień zachęcić go do dłuższego spaceru.

Kulturalna przyjemność - wizyta w teatrze, koncert w filharmonii lub spędzenie wieczoru na kabaretowym spektaklu rozluźni i poprawi nastrój.

Prezenty elektroniczne

Telefon z dużymi wyświetlaczem i guzikami - prosty w obsłudze, czytelny, pozwalający na kontakty z rodziną, a jednocześnie przydatny w sytuacjach potencjalnie groźnych dla zdrowia.

Kamerka internetowa - jest dobrym rozwiązaniem, kiedy rodzinę dzielą kilometry. Możesz pomóc w nauce obsługi sprzętu i sprawisz wielką radość z możliwości zobaczenia bliskich podczas zwykłej rozmowy.

Audiobooki - elektroniczne wersje książek, które polecamy dla osób z problemami widzenia. Ci, którzy nadal chętnie czytają, mogą ucieszyć się z lupy z podświetleniem typu LED czy ekranu powiększającego.

Urządzenie do masażu - w codziennej opiece i rehabilitacji seniora pomoże masażer: drewniany, na podczerwień z funkcją ogrzewania lub odprężający hydromasażer np. do stóp (szczególnie w bólach zwyrodnieniowych i reumatycznych).

Zegarek z trybem głośnomówiącym - wygląda jak zwykły zegarek na rękę, jest jednak dostosowany dla osób mających problemy z widzeniem. Zegarek posiada kontrastowe kolory tarczy i cyferek, tryb głośnomówiący informujący o aktualnej godzinie, funkcję alarmu i jest wodoodporny.

Prezenty, które poprawią pamięć

Tradycyjny, duży kalendarz na ścianę - warto też poświęcić kilka minut na zaznaczenie w nim ważnych dat, aby zaoszczędzić starszej osobie zakłopotania spowodowanego zapomnieniem o np. rodzinnym jubileuszu.

Album ze zdjęciami - uzupełnij go rodzinnymi fotografiami, a także podpisami, które pomogą seniorowi, gdy jakiś szczegół umknie z pamięci.

Planszówki - zapoznaj swojego seniora z nowymi propozycjami, które pojawiają się na rynku lub odświeżcie razem dobrze znane gry.

Płyty z muzyką - wypytaj o ulubionych artystów z przeszłości i zorganizuj nagrania, które szczególnie ceni Twój senior.

Wspólne oglądanie zdjęć, uzupełnianie kalendarza wydarzeń rodzinnych czy rozwiązywanie krzyżówek to ćwiczenia, które angażują do działania mózg, a dzięki temu poprawiają pamięć starszej osoby. To niezwykle ważny element opieki nad seniorem, który poprawia samopoczucie i zapobiega rozwijaniu się chorób demencyjnych. Zachęta do gier w planszówki może być też okazją do zaproszenia sąsiadów. Niezwykle ważne jest, aby senior mimo pewnych ograniczeń (takich jak np. problemy z chodzeniem), był nadal aktywny w życiu społecznym. Jeśli w przeszłości starsza osoba interesowała się muzyką, podarujmy płytę z nagraniami ulubionych artystów - powrót do znanych dźwięków to wspomnienie miłych chwil i poprawa nastroju - radzi Iwona Przybyło, doświadczona pielęgniarka.

Prezenty, które pomogą w codzienności

Kasetka na leki - likwiduje problem odpowiedniego dawkowania i systematyczności w przyjmowaniu leków. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi może być jednak inna niż wszystkie: poproś dzieci, aby ozdobiły przedmiot według własnego pomysłu!

Kuchenne akcesoria - taca do przenoszenia szklanek z gumowymi ogranicznikami, które uniemożliwiają przesuwanie się przedmiotów lub specjalna deska do krojenia z antypoślizgowymi nakładkami zamocowanymi pod spodem (dobre rozwiązanie dla osób mających problemy z obniżoną sprawnością w rękach).

Specjalne długopisy lub np. trójkątne nakładki na ołówki - przydatne dla osób posiadających skurcze lub drżenie rąk, dodatkowo pozwalają uniknąć bólu dłoni, nadgarstków czy całych rąk podczas pisania.

Fluorescencyjne taśmy - okleisz nimi schody, progi, wąskie przejścia czy inne przeszkody, na które senior może natrafić w nocy bez zapalonego światła. Dzięki temu można uniknąć urazów typu stłuczenia, siniaki czy nawet skręcenia kostek.