Zaburzenia erekcji są brakiem możliwości uzyskania lub utrzymania wzwodu, przez co mężczyzna nie może odbyć satysfakcjonującego stosunku. Zaburzenia wzwodu, wbrew panującym mitom nie są powiązane bezpośrednio ze starzeniem się organizmu. Zwykle są pokłosiem i mogą być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób. Urolog tłumaczy, jakie są przyczyny zaburzeń erekcji i jak je leczyć.
Według statystyk już co czwarty mężczyzna, nawet poniżej 40-ego roku życia cierpi na zaburzenia erekcji. Tak naprawdę jednak nie jest to tylko jego problem, ponieważ dotyka on w równym stopniu obydwojga partnerów, obniżając znacząco jakość ich życia seksualnego.
Jaka jest przyczyna?
Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele. Można wymienić wśród nich m.in. przyczyny psychogenne, a więc zaburzenia, którymi zajmują się głównie seksuolodzy. Z reguły im młodszy jest mężczyzna, niemający żadnych innych dolegliwości zdrowotnych, to najczęściej mamy do czynienia z jakiegoś typu przyczyną psychogenną. Takich pacjentów urolog kieruje najczęściej do seksuologa. Choć czasem wystarcza przepisanie już nawet łagodnych preparatów, by pacjent nagle stwierdził, że problem zniknął. Bywa więc, że czasem już nawet efekt placebo jest w stanie naprawdę zadziałać i pomóc - zauważa dr n. med. Przemysław Dudek - Zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Najczęściej jednak zaburzenia wzwodu pojawiają się z powodu zmian naczyniowych, do których należą miażdżyca oraz nadciśnienie. Bardzo duży wpływ ma również cukrzyca. Innymi czynnikami podwyższającymi ryzyko zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn są zaburzenia hormonalne i postępujący wraz z wiekiem niedobór testosteronu (andropauza).
To bardzo istotne, że zaburzenia erekcji często są symptomem innych poważnych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, ale także cukrzyca, a więc trzy najczęstsze choroby cywilizacyjne! Często pacjent nawet nie wie, że na którąś z nich cierpi, ale zaburzenia wzwodu są już ich pierwszą oznaką. Dlatego, jeśli mężczyzna zaczyna zauważać, że coraz częściej występują u niego różne problemy podczas odbywania stosunku, powinien zgłosić się do lekarza nie tylko z powodu niższej satysfakcji seksualnej, ale również, żeby sprawdzić, czy jego zdrowie nie szwankuje - podkreśla urolog.
Zaburzenia erekcji mogą występować u mężczyzn ze znacznie rozwiniętym łagodnym rozrostem prostaty. A także u tych panów, którzy doznali urazu samego prącia, cierpią na choroby neurologiczne, udary, czy przeszli operacje, w trakcie których uszkodzeniu mogły ulec niektóre nerwy. Do tego typu problemów przyczynia się także przyjmowanie niektórych leków, np. na nadciśnienie czy psychiatrycznych.
Specjalista tłumaczy, że czynnik wpływające na zaburzenia erekcji są często połączone.
Jeśli u mężczyzny dochodzi do takich problemów początkowo tylko z powodów zdrowotnych, to od razu zaczyna on tracić pewność siebie, więc dodatkowo pojawia się podłoże psychiczne
Oczywiście nie bez znaczenia są również używki takie jak: picie alkoholu, palenie papierosów, czy przyjmowanie wszelkiego rodzaju narkotyków, również "miękkich", jak np. marihuana. One także mogą powodować zaburzenia wzwodu. Również uzależnienie od pornografii może warunkować tego typu problemy, jednak tym zagadnieniem zajmuje się już seksuolog. Tak naprawdę zdrowy styl życia ma kolosalne znaczenie dla kondycji seksualnej mężczyzny.
Urolog podkreśla, że choć rzeczywiście problemy z erekcją zaczynają pojawiać się wraz z wiekiem, to jest to jednak zazwyczaj związane z pojawianiem się innych chorób:
Nie można więc postawić znaku równości pomiędzy zaawansowanym wiekiem, a zaburzeniami erekcji. Samo starzenie się organizmu nie wpływa bezpośrednio na pojawianie się zaburzeń erekcji, a niestety taki mit nadal pokutuje w społeczeństwie!
Diagnostyka zaburzeń erekcji
Mężczyzna, który zgłasza się do urologa z problemami w zakresie zaburzeń wzwodu, najpierw dostaje do wypełnienia kwestionariusz swojego życia płciowego, który w pewnym stopniu obiektywizuje zaistniałe dolegliwości.
Ponadto zostaje skierowany na panel badań kontrolnych. W tym zbadanie stężenia cukru, profilu lipidowego i zmierzenie ciśnienia. To podstawowe czynniki, które mogą wpływać na powstawanie problemu, do których dochodzą następnie różnego typu zaburzenia hormonalne. Zbadanie poziomu testosteronu i innych hormonów jest więc równie ważnym elementem diagnostyki.
Dopiero na podstawie dokładnego wywiadu i wyników badań lekarz może postawić diagnozę i następnie dopasować odpowiednie leczenie.
Leczenie zaburzeń erekcji
Leczenie zaburzeń erekcji uzależnione jest od przyczyny ich powstania. Dr Przemysław Dudek ostrzega, że w niektórych przypadkach, np. mężczyzn w podeszłym wieku, po kilku zawałach, trzeba się zastanowić, czy leczenie w ogóle jest wskazane: Lecząc takiego pacjenta i umożliwiając mu odbycie stosunku, możemy narazić go na kolejną utratę zdrowia. Jeżeli w tego typu przypadkach urolog ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien on wysłać takiego pacjenta wcześniej do kardiologa, który pomoże w podjęciu decyzji, czy leczenie zaburzenia wzwodu w takim przypadku może być bezpiecznie wprowadzone - wyjaśnia specjalista.
W pierwszym kroku leczenie zazwyczaj polega na typowej terapii tzw. inhibitorami fosfodiesterazy. Są to leki doustne. Wprowadzenie ich do praktyki klinicznej było prawdziwą rewolucją w leczeniu zaburzeń erekcji.
Jeśli to nie pomaga lub jeśli pacjent ma przeciwskazania, następnie można zastosować terapię próżniową, czyli wykorzystując różnego rodzaju urządzenia wytwarzające ujemne ciśnienie wewnątrz aparatu, do którego należy wprowadzić członek. Istotnym elementem takiego urządzenia jest elastyczny pierścień zaciskający, uniemożliwiający odpływ krwi z ciał jamistych. Erekcję prącia uzyskuje się dzięki ujemnemu ciśnieniu, które ściąga krew do ciał jamistych. To bezpieczna metoda leczenia. Może być stosowana zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi sposobami.
Inną metodą jest docewkowe podawanie odpowiedniego leku.
Pacjenci bywają również poddawani stosowaniu zewnątrzustrojowo generowanej fali uderzeniowej, którą "ostukuje" się okolice krocza i gruczołu krokowego, co u mężczyzn z problemami naczyniowymi może być kluczowym rozwiązaniem.
Najbardziej inwazyjnym sposobem leczenia zaburzeń erekcji, jest wszczepienie półsztywnej protezy, ewentualnie hydraulicznej protezy ciał jamistych. Oczywiści zarówno leki jak i inne typy leczenia są proponowane pacjentowi przez urologa adekwatnie do stopnia zaawansowania problemu i wszelkich czynników indywidualnych.
Obecnie dostępność leków bez recepty na erekcję jest w Polsce bardzo wysoka. W związku z tym mężczyźni próbują sami się leczyć i rzadko zgłaszają się do urologa z problemem zaburzeń erekcji. Zwykle wspominają lekarzowi o nim przy okazji wizyty w innym celu. Dr Przemysław Dudek zaznacza, że nie jest dobre. Leki bez recepty nie są wolne od możliwych działań ubocznych, a ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Poza tym o ile młodzi mężczyźni zgłaszaj się o pomoc do urologa w przypadku zaburzeń erekcji, o tyle starsi prawie w ogóle tego nie robią
To wielka szkoda, bo raz jeszcze trzeba powiedzieć, że zaburzenia wzwodu często są pierwszym sygnałem innych, poważniejszych chorób, które częściej to ich dotyczą. Pacjentów z problemami erekcji mają również kardiolodzy, seksuolodzy, endokrynolodzy czy diabetolodzy, jednak z założenia pacjent z zaburzeniami wzwodu w pierwszej kolejności powinien skierować się właśnie do urologa - dodaje.