To jeden z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn. Często jest powodem wstydu i może prowadzić do niskiej samooceny, a nawet depresji. Z czego bierze się to schorzenie i jak można sobie z nim poradzić?

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne /McPHOTOf /PAP/DPA

Według definicji specjalistów, przedwczesny wytrysk to niezdolność do opóźnienia wytrysku wystarczającego do zaspokojenia podczas seksu. Przejawia się on wytryskiem spermy przed rozpoczęciem, lub natychmiast po rozpoczęciu stosunku. Jeżeli wytrysk występuje jeszcze przed penetracją, lub w ciągu minuty od jej rozpoczęcia - wtedy możemy mówić o przedwczesnym wytrysku. Może on występować przez całe życie, a może też to być schorzenie nabyte. Jest też trzecia grupa mężczyzn, u której może występować okazjonalnie.

Przyczyny

Przedwczesny wytrysk może być uwarunkowany neurobiologicznie (chodzi o substancje przekaźnikowe w komórkach mózgu). Często ta przyczyna występuje przy przedwczesnym wytrysku występującym przez całe życie.

Innym powodem mogą być czynniki psychogenne: stres, zaburzenie relacji partnerskich, częste zmienianie partnera, dłuższa przerwa we współżyciu. Przedwczesny wytrysk może tez wywoływać praktykowanie stosunku przerywanego i zaburzenia lękowe.

Trzecią przyczyną przedwczesnego wytrysku są zaburzenia seksualne takie jak zaburzenia erekcji, zapalenie i przerost prostaty czy niedoczynność tarczycy. Do przedwczesnego wytrysku prowadzi też udar mózgu.

Nie od razu do lekarza

Jeżeli przedwczesny wytrysk siępojawia- nie od razu warto iść do lekarza. Może on być związany z konkretną sytuacją (zmiana partnerki, dłuższa przerwa we współżyciu). W takich przypadkach dolegliwość powinna ustąpić. Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas - wtedy warto skonsultować się z lekarzem.

Jak się leczyć?

Leczenie przedwczesnego wytrysku skupia się na jego przyczynie. Jeżeli problem tkwi mózgu, stosuje się leczenie farmakologiczne, a konkretnie środków mających zdolność do opóźniania wytrysku. W niektórych przypadkach w leczeniu mogą tez być zastosowane leki z grupy wiagry.

Innym sposobem leczenia są ćwiczenia obejmujące tzw. techniki "start-stop", lub metody uciskowe. Ważna też jest świadomość na temat długości trwania stosunku. Czasami terapia może obejmować nie tylko mężczyznę, ale i jego partnerkę.

Jak uważają specjaliści, skuteczność wyleczenia przedwczesnego wytrysku jest dosyć duża, dlatego warto podjąć się terapii.

Po zakończonym leczeniu dolegliwości w niektórych przypadkach mogą nawracać. Unikanie dłuższej abstynencji seksualnej i stała partnerka mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronach Medycyny Praktycznej.
(ag)