Problemy natury seksualnej to częsty powód wizyt u urologów, do których zgłaszają się także osoby młode. „Są to zaburzenia samej erekcji, czyli uzyskania wzwodu i utrzymania go jak i zaburzenia wytrysku, w tym m.in. przedwczesnego i opóźnionego wytrysku” – wymienia urolog i androlog Maciej Kmita, który radzi, jak sobie z radzić z takimi problemami.
Zaburzenia seksualne u mężczyzn to nie rzadkość. Wbrew panującym stereotypom cierpią na nie, nie tylko starsi mężczyźni, ale także Ci w sile wieku lub wręcz dopiero wchodzący w dorosłość.
Kiedy zgłosić się do specjalisty? Jak przekonuje urolog i androlog Maciej Kmita, najlepiej nie zwlekać i udać się na konsultację zawsze, gdy problem nie jest jednorazowy i od pewnego czasu powtarza się regularnie.
Zaburzenia erekcji. Skąd się biorą?
Zdaniem specjalistów, obecny styl życia często przekłada się na problemy z potencją u mężczyzn. Stres, przemęczenie, do tego rzadkie kontakty seksualne i problemy w relacji w związku są bardzo destrukcyjne dla potencji męskiej. Wykazano także, że nadużywanie pornografii ma związek z zaburzeniami erekcji i opóźnieniem wytrysku. To wszystko wymaga pomocy seksuologicznej - wyjaśnia urolog i androlog lek. Maciej Kmita.
Zaburzenia seksualne wśród panów mogą mieć także inne podłoże. Mogą być objawem poważnych chorób w tym metabolicznych np. cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witaminowych. U mężczyzn w średnim lub starszym wieku zaburzenia erekcji mogą być np. pierwszym objawem miażdżycy. Zaburzenia wzwodu w tym przypadku pojawiają się bowiem z powodu zmian naczyniowych. Wypełnianie się krwią ciał jamistych znajdujących się w męskim prąciu, powoduje usztywnienie się prącia i erekcję. Jeśli mężczyzna cierpi na choroby krążenia może mieć także problemy ze wzwodem - tłumaczy.
Także otyłość jest związana z zaburzeniami erekcji. W tkance tłuszczowej testosteron pod wpływem działaniu enzymu aromatazy zamienia się w estrogeny. Im większa otyłość, tym ilość testosteronu może być po prostu mniejsza - dodaje urolog.
Diagnostyka i leczenie problemów z erekcją i wytryskiem
W diagnostyce zaburzeń erekcji i wytrysku u mężczyzn kluczowy jest wywiad z pacjentem. Lekarz pyta o schorzenia i przyjmowane leki, zawraca uwagę na styl życia mężczyzny, dietę i używki. Pyta o relacje z partnerką. Następnie zlecane jest oznaczenie w krwi podstawowych badań diagnostycznych: m.in.: poziomu glukozy, hormonów tarczycy, witaminy D, testosteronu, morfologii, lipidogramu. W trakcie diagnostyki typowej dla zaburzeń erekcji badania obrazowe takie jak USG prącia wykonywane jest rzadko.
Na podstawie zebranego wywiadu i po analizie wyników badań pacjenci często kierowania są właśnie do seksuologa, psychiatry, kardiologa czy diabetologa. Często tylko w ten sposób można wyleczyć podłoże i na stałe rozwiązać problem. Bardzo ważny jest zdrowy tryb życia - prawidłowa dieta, wysypianie się, ograniczenie stresu, używek. Pamiętajmy, że nawet, jeśli pacjent ma zaburzenia erekcji na tle innych chorób np. cukrzycy, to może dochodzić także czynnik psychogenny - zauważa lek. Maciej Kmita.
Równolegle, niezależnie od przyczyny tych zaburzeń, lekarz może zlecić przyjmowanie leków.
Zdaniem specjalisty, przyczyny natury psychogennej najczęściej są powodem opóźnionego wytrysku. Zaznacza, że aktualnie nie ma zarejestrowanych leków na tą przypadłość.
Lek. Maciej Kmita - urolog, androlog
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pacjentów przyjmuje w krakowskiej Intima Clinic. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m. in. na Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz na Oddziale Urologii Szpitala w Brzesku. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego