Choroba refluksowa dotyczy 15 proc. populacji Polaków. Jest spowodowana cofaniem się kwasów żołądkowych do przełyku. W wyniku tego procesu występuje uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub w przełyku czyli popularna zgaga.
Przełyk nie jest przystosowany do kwaśnej treści i oprócz nieprzyjemnych objawów może zostać uszkodzony - mogą powstać nadżerki lub trudno gojące się owrzodzenia. Stąd ważne jest, by nie lekceważyć uczucia pieczenia, ale też innych objawów, które mogą wynikać z cofania się kwasu, a nie zawsze są kojarzone z dolegliwościami z przewodu pokarmowego, m.in.
- nadmierne wydzielanie śliny
- dławienie w gardle
- chrypka, czkawka
- zaburzenia snu
Inne objawy choroby refluksowej jak kaszel, ból w klatce piersiowej oraz ból podczas połykania, a w szczególności krwawienie z przewodu pokarmowego, wymagają wykluczenia również innych poważnych schorzeń.
POSŁUCHAJ ROZMOWY DZIENNIKARKI RMF FM EWY KWAŚNY Z GASTROLOGIEM DOKTOREM SŁAWOMIREM KRZEMIŃSKIM
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Wszystkie wspomniane objawy nasilają się zazwyczaj w pozycji leżącej. Jakie są najczęstsze przyczyny choroby refluksowej?
- otyłość
- palenie papierosów
- picie alkoholu
- picie napojów gazowanych
- jedzenie zbyt ostro przyprawionych potraw
- jedzenie zbyt dużych porcji posiłków
- kładzenie się spać "z pełnym brzuchem"
- nadmierne spożywanie pokarmów kwaśnych (np. cytrusy, pomidory)
Zanim jednak sięgniemy po preparaty dostępne w aptece zwalczające refluks, pamiętajmy że zmiana nawyków żywieniowych może rozwiązać problem naszych dolegliwości.
Warto też zweryfikować listę przyjmowanych przez nas leków, przede wszystkim kardiologicznych, przeciwdepresyjnych oraz hormonalnych. Nieraz wystarczy zmienić ich rodzaj, by pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Przy przedłużających się objawach, konieczna jest jednak wizyta u lekarza - gastrologa, który przepisze specjalistyczne leki. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przyniesie poprawy, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, m.in. gastroskopii czyli wprowadzanie endoskopu przez przełyk do żołądka.