W okresie świąt trudno jest uniknąć problemów z trawieniem. Spożywamy wiele różnorodnych produktów, które mogą powodować m.in. bóle brzucha, wzdęcia i zgagę. Co robić, gdy pojawią się takie dolegliwości?

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Na szczęście jest nadzieja, że łakomstwo nie zostanie skarcone przez nasz organizm. Zapobiec temu mogą preparaty ziołowe. Najlepiej nadają się do tego takie, które zawierają w swoim składzie zioła gorzkie. Spowodowane jest to tym, że gorycze zwiększają wydzielanie soków trawiennych i sprawiają, że nasz żołądek i jelita działają na wyższych obrotach.

Do poprawy trawienia najlepiej nadają się preparaty pod postacią płynów ziołowych, na przykład o podanej poniżej recepturze:

Skład na 100g:

- wyciąg z ziela bożego drzewka 30g
- sok z korzenia mniszka 20g
- nalewka z owocu ostropestu plamistego 15g
- sok z ziela krwawnika 15g
- wyciąg z ziela dziurawca 10g
- nalewka z liścia mięty 10g

Jeżeli ktoś nie toleruje alkoholu, to polecamy napary ziołowe z mieszanki o następującym składzie:

- korzeń mniszka lekarskiego 20%
- ziele krwawnika 15%
- kwiat rumianku 15%
- liść mięty pieprzowej 10%
- korzeń cykorii 10%
- liść melisy 10%
- owoc kminku 10%
ziele drapacza lekarskiego 10%

Należy również pamiętać o naszych dzieciach, które raczej nie zaakceptują gorzkich naparów. Dla nich, ale nie tylko, korzystne będzie używanie mieszanki:

- koszyczek rumianku 30%
- owoc kopru włoskiego 15%
- liść babki lancetowatej 12,5%
- nasienie czarnuszki 12,5%
- owoc kminku 10%
- liść melisy 10%
- owoc anyżu 10%

Biesiadując przy wielkanocnym stole możemy doświadczyć również zgagi. Jeżeli jest to zgaga incydentalna, po spożyciu nieodpowiedniego połączenia pokarmów, wtedy zioła gorzkie w formie płynu lub naparu, wymienione powyżej będą dobrym rozwiązaniem. Jeżeli ktoś choruje dłuższy czas na zgagę, wywołaną refluksem żołądkowo-przełykowym, powinien zacząć terapię od ziół o działaniu przeciwzapalnym, do których należą te zawarte w recepturze poniższej mieszanki:

- koszyczek rumianku 25%
- korzeń lukrecji 25%
- liść babki lancetowatej 25%
- korzeń prawoślazu 12,5%
- kwiat nagietka 12,5%