Bez niej niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wątroba, to największy z naszych organów, waży około 1,5 kg i bierze udział w procesach związanych z odtruwaniem i metabolizmem.

REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne

Umiejscowiona jest po prawej stronie jamy brzucha, a dokładnie: w prawym, górnym kwadracie brzucha. Jednak koniec jej lewego płata sięga aż okolic lewego sutka (obszar 6. międzyżebrza). Wątroba składa się z płata prawego, lewego, czworobocznego i ogoniastego, te z kolei zbudowane są w głównej mierze z hepatocytów, a najmniejszą jednostką strukturalną wątroby są zraziki.

Komórki wątrobowe stanowią około 80 procent masy tego organu. Biorą udział w większości procesów chemicznych zachodzących w wątrobie, a same odpowiedzialne są za produkcje żółci. Tkanka stanowiąca budulec wątroby jest określana jako miękka lub półstała. Ze względu na duże zaopatrzenie w krew, wątroba ma kolor czerwonobrązowy. I właśnie żyłą wrotną krew dopływa do wątroby z różnych narządów, m.in. jelit i trzustki. W wątrobie magazynowane są nadmiary składników odżywczych napływające z poszczególnych odcinków układu pokarmowego, np. glukoza w postaci glikogenu.

Oprócz tego prawidłowo funkcjonująca wątroba konieczna jest do właściwej przemiany hormonów tarczycy, a mianowicie konwersji T4 w T3, który jest hormonem. Jest też niezbędna do produkcji cholesterolu.

Co może zaszkodzić wątrobie?

  • spożywanie dużej ilości napojów alkoholowych;
  • nieprawidłowa i tłusta dieta;
  • nadużywanie leków;
  • infekcje wirusowe, toksyny w pożywieniu (np. pleśnie), metale ciężkie czy też uszkadzające wątrobę produkty przemiany materii.


Do uszkodzenia wątroby może dojść w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leków. Wówczas mogą wystąpić działania niepożądane lub reakcja alergiczna, gdzie nawet niewielka dawka leku wywołać może ciężkie objawy.

Jak pomóc wątrobie?

Wszelkie niepokojące objawy należy diagnozować u lekarza, nie wolno odkładać takiej wizyty na później. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety. Można ją również wspomóc i tym samym usprawnić jej działanie, pijąc specjalny napój.

Detoks: 3 cytryny, 1 szklanka posiekanej kolendry, 5 łodyg selera naciowego, 6 szklanek wody.

Cytryny należy umyć, obrać i umieścić w blenderze. Następnie wrzucić seler, kolendrę i wymieszać to z wodą. Po zmiksowaniu napój jest gotowy. Najlepiej pić go przez 3 dni - przed śniadaniem, obiadem i kolacją. Po przynajmniej tygodniowej przerwie procedurę możemy powtórzyć. Warto pamiętać, żeby podczas detoksu unikać jedzenia tłustych i ciężkostrawnych potraw, a także całkowicie zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych.