Objawy zawału serca nie zawsze są typowe i nie zawsze są odczuwalne w klatce piersiowej. „Nudności, zgaga, duszność, uczucie kołatania serca czy nagłe osłabienie i szybsza męczliwość także bywają objawem zawału serca. Istotne, że opisane symptomy mogą być dyskretne, łagodne, krótkotrwałe. Mogą także pojawiać się i znikać. Warto więc być uważnym i wezwać pomoc jak najszybciej” – podkreśla prof. Agnieszka Tycińska z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

46-letnia Agnieszka Wołczenko w 2016 przeszła zawał. Początkowo miliła go z chwilowym problemem z... kręgosłupem. Na szczęście na nietypowe objawy zawału serca wyczulona była jej 14-letnia córka Marysia, absolwentka kursów pierwszej pomocy.

Drętwienie rąk, sztywnienie karku, dreszcze, wreszcie silne wymioty - dziewczynka od razu wiedziała: mama ma zawał! Wezwała pogotowie. Agnieszce dwa razy zatrzymała się akcja serca, ale pilna interwencja okazała się zbawienna. Pacjentka szybko trafiła do pracowni hemodynamicznej myszkowskiego szpitala. Pilne leczenie, implantacja stentów. Agnieszkę udało się uratować.

Zawał? Nawet nie przyszło mi to do głowy!

23 marca 2016 roku Agnieszka spaceruje po obejściu swojego domu. Nagle zaczyna czuć się... dziwnie. Czuje silny ból w klatce piersiowej. Zaczyna jej drętwieć ręka - najpierw jedna, potem druga. Sztywnieje kark. Agnieszka jest zaskoczona: czy wykonała jakiś nagły ruch, który spowodował ból w kręgosłupie? Może podrażniła jakiś nerw? Rozmyślania przerywa nowy objaw: silne dreszcze. Agnieszka z trudem dochodzi do domu. Jej córka Marysia widzi mamę "zielono-bladą". Agnieszka nie jest w stanie nic powiedzieć, Marysia układa ją na łóżku. Jest po szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy, podejrzewa od razu: to zawał. Dzwoni po pogotowie.

Dramatyczna walka o życie

Agnieszka dostaje silnych torsji. Co jakiś czas omdlewa. Czas do przybycia karetki pogotowia wydaje się dłużyć niemiłosiernie, ale później okaże się, że zespół ratownictwa medycznego dotarł do pacjentki już po ośmiu minutach. W karetce ratownicy wykonują badanie EKG, które potwierdza: to zawał serca, spowodowany nagłym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Jeszcze z karetki ratownicy wysyłają wynik badania EKG do najbliższej pracowni hemodynamiki, do Szpitala w Myszkowie, gdzie wiozą swoją pacjentkę. W czasie 10-minutowej podróży karetką akcja serca Agnieszki ustaje. Rozpoczyna się reanimacja. Pacjentka natychmiast trafia na oddział hemodynamiki. Tam ponownie dochodzi do zatrzymania krążenia. Defibrylacja. Agnieszka przeżywa. Lekarze implantują stenty. Udało się ocalić chorej życie.

Jakie nietypowe objawy może mieć zawał serca?

Zaliczamy do nich na przykład: formę brzuszną zawału serca, najczęściej związaną z zamknięciem prawej tętnicy wieńcowej, dolegliwości neurologiczne, w tym przede wszystkim zawroty i bóle głowy, a także symptomy emocjonalno-psychiatryczne, jak ataki strachu czy paniki.

Oprócz tego zawał serca może objawiać się dolegliwościami reumatoidalnymi: bólem stawu barkowego, okolicy łączenia żeber do mostka, stawów łokciowych, stawów nadgarstkowych.