Ogólnopolska kampania „Przystanek dla serca”, w ramach której prowadzone będą bezpłatne badania serca, ruszy we wtorek, 13 listopada w Koszalinie. Do końca stycznia odwiedzi 50 miast.
W specjalnym kardiobusie kampanii "Przystanek dla serca" chętne osoby będą mogły m.in. wykonać EKG serca (z analizą SATRO ECG), sprawdzić swój wskaźnik BMI czy wykonać pomiar ciśnienia. Organizatorzy zachęcają do przebadania się zarówno seniorów, jak i inne osoby, chcące sprawdzić stan swojego zdrowia. Na trasie kardiobusu znajdą się duże miasta, jak m.in. Szczecin, Bydgoszcz, Poznań, Łódź, Warszawa, ale również mniejsze miejscowości, jak Łuków, Lipsk czy Zalewo. Dokładną listę punktów, które odwiedzi kardiobus oraz terminy jego wizyt można znaleźć na stronie internetowej fundacji (goo.gl/Nn436s). Połączenie wszystkich miejscowości linią na mapie Polski utworzy symbol serca.
>>>HARMONOGRAM BADAŃ<<<
Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną prawie połowy zgonów w Polsce, dwukrotnie częściej niż choroby nowotworowe. Ich głównym powodem jest miażdżyca, czyli tzw. cichy zabójca. Jest to proces przewlekły i może obejmować m.in. tętnice serca, mózgu czy kończyn dolnych, powodując odpowiednio zawał serca, udar mózgu czy chromanie przestankowe. Każda z tych chorób może doprowadzić do znacznego kalectwa - mówi dr Grzegorz Skonieczny, koordynator Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.
Wśród innych powszechnie znanych czynników ryzyka, które odpowiadają za większość przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego, specjalista wymienił m.in.: podwyższony poziom cholesterolu, palenie papierosów, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i otyłość.
Obecnie jednym z najpoważniejszych problemów kardiologicznych jest niewydolność serca, która rozwija się u coraz większej liczby osób. Aktualnie dotyczy ona aż 600-700 tys. Polaków, a zgodnie z prognozami, w ciągu dekady liczba nowych przypadków niewydolności serca może wzrosnąć nawet o 250 tys.
Tymczasem chorobom serca, które prowadzą do niewydolności (takim jak np. zawał) można zapobiegać poprzez odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną, niepalenie i ograniczenie stresu. W przypadku osób, które już cierpią na miażdżycę lub mają inne schorzenia układu krążenia niezbędne jest odpowiednie leczenie, które może znacznie spowolnić rozwój procesu chorobowego i pozwoli uniknąć poważnych powikłań.
Akcja zakończy się 28 stycznia w Sosnowcu.
(ag)