Brytyjscy lekarze wykonali zabieg na dziecku z sercem poza klatką piersiową. Vanellope Hope Wilkins urodziła się z ektopią serca, czyli bez kości mostka, ze zdrowym narządem, bijącym poza ustrojem. Przyszła na świat trzy tygodnie temu w wyniku cesarskiego cięcia w szpitalu w Leicester.
Vanellope becomes first UK baby to survive extremely rare heart conditionhttps://t.co/94quNZb8S0 pic.twitter.com/7QzslwpFkV
yorkshirepost13 grudnia 2017
Nieprawidłowości u dziecka wykazały już badania USG przeprowadzone w dziewiątym tygodniu ciąży. Matka zrezygnowała z możliwości przeprowadzenia aborcji, mimo iż lekarze twierdzi, że szanse dziewczynki na przeżycie są niewielkie.
Venellope po narodzinach oddychała o własnych siłach, dlatego lekarze postanowili prawie natychmiast ją operować. Rodzice byli na tę ewentualność przygotowani.
Pierwszy zabieg, który polegał na umieszczeniu serca w klatce piersiowej, przeprowadzono niecałą godzinę po porodzie. Uczestniczył w nim zespól pięćdziesięciu lekarzy-chirurgów, anestezjologów i położnych. Otwór, jaki pozostał po sercu, załatano fragmentem skóry pobranej z pośladka dziewczynki.
Kolejne zabiegi polegać będą na odtworzeniu brakującej kości mostka. Lekarze nie wykluczają, że zostanie ona wydrukowana z syntetycznego materiału na drukarce w technologii 3D.
Ektopia serca jest niezwykle rzadkim schorzeniem. Rejestruje się je od pięciu do ośmiu przypadków na milion. Większość dzieci rodzi się martwych. Mała Vanellope jest wyjątkiem. To pierwszy pacjent na Wyspach, który przeżył taki zabieg.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
(ag)