Kawa wypita przed południem zmniejsza ryzyko chorób serca. O wynikach tych badań opublikowanych w czasopiśmie "European Heart Journal" przypominamy w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Mówimy o tym, jak na co dzień wzmacniać układ krążenia.
Najlepszy moment na wypicie kawy jest między 4.00 rano a 12.00 w południe.
Badanie opisane w "European Heart Journal" wskazuje, że picie kawy wyłącznie rano wspomaga redukcję ryzyka przedwczesnej śmierci o 16 procent oraz zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych o 31 procent. Wyniki te są niezależne od ilości spożywanej kawy i innych czynników zdrowotnych.
Badanie opublikowane w "European Heart Journal" przez naukowców z Tulane University wskazuje na zależność między czasem spożywania kawy, a ryzykiem przedwczesnej śmierci. W badaniu wzięło udział 40 725 dorosłych w wieku 18 lat i starszych. Dane zostały zebrane w latach 1999-2018 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey, a dodatkowo uwzględniono dane 1 463 osób z Lifestyle Validation Study, które prowadziły dzienniki diety co najmniej przez tydzień.
Trzy przedziały picia kawy
Badacze uwzględnili zarówno kawę kofeinową, jak i bezkofeinową i podzielili czas jej spożycia na trzy przedziały: rano (4.00-11.59), popołudnie (12.00-16.59) oraz wieczór (17.00-3.59). Na podstawie danych określono dwa wzorce spożycia: poranne oraz całodniowe. W czasie średnio dziesięcioletniej obserwacji odnotowano 4 295 zgonów, z czego 1 268 było spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi, a 934 nastąpiły w wyniku nowotworów.
Wyniki badania wskazują, że osoby pijące kawę wyłącznie rano miały o 16 procent niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z dowolnej przyczyny oraz o 31 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami, które w ogóle nie spożywały kawy.
Z kolei osoby pijące kawę przez cały dzień nie odnotowały redukcji ryzyka. Wyniki te były niezależne od ilości spożywanej kawy oraz czynników demograficznych i zdrowotnych, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, dieta czy choroby przewlekłe, w tym cukrzyca i nadciśnienie. między 4.00 rano a 12.00 w południe. Właśnie w tym przedziale - i to pokazały badania - kawa nie zakłóca rytmu dobowego.
Ile kaw dziennie można wypić?
Kawa wypita o poranku zmniejsza ryzyko wczesnego zgonu, są na to dowody naukowe. Polecamy pacjentom zwłaszcza kawę świeżo zmieloną - komentuje w rozmowie z RMF FM profesor Filip Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych. Pacjenci często pytają mnie o kawę, o to, czy mogą ją pić, jeśli mają nadciśnienie. Kawa sama w sobie nie jest szkodliwa na serce, w ilości rozsądnej, mówimy o pięciu filiżankach kawy wypitych dziennie. Badania pokazują, że kawa wspiera układ sercowo-naczyniowy, jeśli jest pita do dwunastej w południe. Po dwunastej możemy przestawić się na wodę, a do dwunastej sięgnąć po dwie, trzy filiżanki kawy - podkreśla kardiolog profesor Marta Kałużna-Oleksy.
Jednego dnia na całym świecie wypijanych jest około 2,5 miliarda filiżanek kawy. To daje jej miejsce na podium wśród najpopularniejszych napojów, za wodą i herbatą. W Polsce rośnie liczba osób, które kawę piją codziennie - obecnie to około 80 proc. mieszkańców. Najczęściej są to osoby w wieku 30+.