Ponad półtora miliona Polaków zmaga się z dławicą piersiową. Do niedzieli potrwa Tydzień Świadomości tej choroby. Może ona zapowiadać zawał serca. Na dławicę narażone są przede wszystkim osoby chore na cukrzycę, z podwyższonym poziomem cholesterolu i nadciśnieniem palące regularnie papierosy.
Dławica piersiowa to w praktyce bóle w klatce piersiowej spowodowane niedokrwieniem serca. Wchodzenie po schodach z zadyszką, zmęczeniem to tak zwana dławica wysiłkowa. To sytuacja, która potwierdza, że są początki miażdżycy, ale jeszcze nie mówimy o stanie przedzawałowym - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Marcin Grabowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Dławica jest chorobą przewlekłą. Pacjenci mogą w wielu sytuacjach mogą czuć się bezpiecznie, szczególnie, gdy zna swoje objawy i jest w stałym kontakcie, nawet w ramach teleporad, z kardiologiem. Są jednak sytuacje, gdy trzeba wezwać pomoc. Może być to przejście przewlekłej postaci w ostrą, czyli w ostry zawał serca, ostry zespól wieńcowy, zwłaszcza gdy dolegliwości nie ustępują po zatrzymaniu wysiłku, kilkunastu minutach czy przyjęciu azotanów pod język - dodaje profesor Grabowski.
Jak rozpoznać dławicę?
Dławicę piersiową charakteryzuje zespół objawów spowodowanych zmniejszeniem ilości dostarczanego tlenu do mięśnia sercowego w stosunku do jego zapotrzebowania. Gdy serce pracuje w warunkach normalnych, ilość krwi dopływającej tętnicami wieńcowymi zapewnia odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych, jaką potrzebuje mięsień sercowy do wykonania pracy. Kiedy zapotrzebowanie na tlen wzrasta - np. spowodowane wysiłkiem fizycznym lub emocjami - krew w wyniku zwężeń w naczyniach wieńcowych nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i w mięśniu sercowym pojawia się deficyt, który objawia się charakterystycznym dla dławicy piersiowej zamostkowym bólem o charakterze ucisku.
Objawy dławicy piersiowej nie zawsze są charakterystyczne. Obejmują między innymi duszność i nadmierną potliwość po wysiłku, uczucie ciężkości, zmęczenie i osłabienie, ucisk, ciężar, dławienie, odczucie pieczenia oraz ból zamostkowy (dławicowy). Ból ten zlokalizowany jest w okolicach mostka, promieniuje zwykle do lewej strony ciała w kierunku szyi, żuchwy, lewego barku lub ramienia, do nadbrzusza oraz do okolicy międzyłopatkowej. Towarzyszą mu zwykle kołatanie serca, brak tchu i niepokój. Taki ból może trwać od kilku do kilkunastu minut, a czasami nawet dłużej, a jego intensywność nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała czy fazy cyklu oddechowego.
Niestety nadal wielu chorych nie rozpoznaje objawów dławicy na jej wczesnym etapie. Tymczasem zbyt późno diagnozowana dławica piersiowa prowadzi do postępującego pogorszenia wydolności fizycznej, włącznie z zagrożeniem niepełnosprawnością oraz skutkuje groźnymi konsekwencjami, w tym takimi jak wystąpienie zawału serca i udaru mózgu. Późna diagnoza to także gorsze rokowanie leczenia.
Specjaliści przekonują, że zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca nawet o 80 procent. W profilaktyce dławicy piersiowej kluczowe są:
· Zdrowa dieta (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, ryby, orzechy, drób, chude mięso)
· Ograniczenie spożycia niezdrowych składników, np. sól, tłuszcze trans
· Regularne spożywanie posiłków
· Picie wody
· Aktywność fizyczna
· Unikanie sytuacji stresowych
· Unikanie alkoholu, palenia
· Regularne badania profilaktyczne