Człowiek gromadzi w sobie „wybuchową” mieszankę gazów jelitowych. Czy jest ona niebezpieczna i co odpowiada za przykry zapach? Specjalistka tłumaczy m.in. co jeść, by zniwelować nieprzyjemną woń.
Gazy jelitowe to mieszanka gazów, która składa się z azotu, wodoru, metanu, dwutlenku węgla i tlenu.
Proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami gazów jelitowych są zmienne i zależą między innymi od pory dnia, diety oraz stanu zdrowia - tłumaczy dr Anna Chachaj-Brekiesz z Zakładu Chemii Ogólnej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Skąd zapach zgniłych jaj?
Za przykry zapach odpowiadają bakterie jelitowe, które produkują siarkowodór wydobywający się z naszego organizmu - na szczęście w śladowych ilościach. W większych stężeniach jest śmiercionośny.
W wyniku spożycia pokarmów bogatych w białka, zawierające aminokwasy siarkowe wspomniane już wcześniej, bakterie jelitowe wytwarzają również między innymi śladowe ilości (poniżej 1 proc.) metanotiolu, siarczku dimetylu i siarkowodoru - wylicza dr Anna Chachaj-Brekiesz.
Równocześnie chemiczka zauważa, że właśnie te gazy posiadają charakterystyczną intensywną woń.
Na przykład siarkowodór ma zapach zgniłych jaj, który jest wyczuwany przez ludzki zmysł powonienia nawet w bardzo niskich stężeniachdr Anna Chachaj-Brekiesz, Wydział Chemii UJ w Krakowie
Dietą ograniczymy nieprzyjemną woń
Czy jest sposób na to, by gazy jelitowe dawały mniej woni? Tajemnica tkwi po części w naszej diecie. Mniej czerwonego mięsa to mniej związków siarki i nieprzyjemnego zapachu.
Ograniczenie spożycia pokarmów zawierających aminokwasy siarkowe (m.in. czerwonego mięsa) sprawia, że stężenie siarkowodoru i jego organicznych pochodnych w gazach jelitowych ulega zmniejszeniu, przez co charakterystyczny zapach staje się mniej intensywny, a nawet niewyczuwalny - tłumaczy chemiczka.
Źródło: