Można go złapać nie tylko w lesie, ale też we własnym ogrodzie. Czy wiesz co robić, gdy ukąsi Cię kleszcz? O właściwym postępowaniu - muzycznie - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach.

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza: na rękach, nogach, głowie - na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych.

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należą: boreliozakleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Chroniąc się przed KZM można się zaszczepić!

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny