Zazwyczaj słyszymy, by pić jak najwięcej wody. Okazuje się jednak, że nadmierne pragnienie może być poważnym problemem. Skąd się bierze i potrzeba picia jakiej ilości płynów jest już zaburzeniem – wyjaśnia lek. Kornel Gajewski.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Co to jest nadmierne pragnienie i jaki jest mechanizm jego powstawania?

Za nadmierne pragnienie uznaje się utrzymującą się potrzebę przyjmowania płynów w ilości co najmniej 2,5 litra dziennie.

Uczucie pragnienia związane jest ze stężeniem elektrolitów we krwi - przede wszystkim sodu, zmniejszeniem objętości krwi (np. po krwawieniu), zaburzeniami hormonalnymi i nerwowymi.

W ciele człowieka znajdują się liczne receptory reagujące na zmiany zagęszczenia krwi, które przekazują sygnały do układu nerwowego o konieczności pobudzenia lub hamowania uczucia pragnienia.

Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pragnienia?

Nadmierne pragnienie nie zawsze jest objawem choroby, może występować u osób w pełni zdrowych w różnych sytuacjach. Należą do nich:

- znaczna aktywność fizyczna,

- wysoka temperatura otoczenia,

- spożywanie słonych lub pikantnych posiłków,

- przyjmowanie dużej ilości słodkich napojów,

- spożywanie alkoholu,

- ciąża.

Nadmierne pragnienie w tych sytuacjach wynika z fizjologicznych reakcji organizmu na zaistniałe warunki, zwykle ustępuje wraz z zaprzestaniem danej aktywności.

Wzmożone pragnienie może także wskazywać na obecność istotnych problemów zdrowotnych. Może być objawem nadmiernej utraty wody z organizmu lub zaburzeń przyjmowania wody.

Zaburzenia przyjmowania wody mogą być spowodowane:

- chorobami podwzgórza,

- uczuciem suchości w ustach,

- przyjmowanie niektórych leków,

- zaburzeniami psychicznymi

Ponadto zwiększone pragnienie może być wynikiem innych zaburzeń endokrynologicznych, jak np. pierwotny hiperaldosteronizm (zespół Conna), nadczynność przytarczyc czy nadczynność tarczycy.

Co robić w razie wystąpienia nadmiernego pragnienia?

W przypadku rozpoznania u siebie nadmiernego pragnienia, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad możliwymi prostymi przyczynami jego zaistnienia - przeanalizować niedawną aktywność fizyczną, dietę, warunki pogodowe.

Gdy nadmierne pragnienie nie ustępuje nawet po wypiciu znacznej ilości wody, utrzymuje się przewlekle i towarzyszą mu inne objawy, jak np. duże ilości oddawanego moczu, utrata masy ciała, nadmierny apetyt, obrzęki, zmęczenie i senność, zaburzenia widzenia - należy udać się do lekarza w celu wyjaśnienia przyczyn dolegliwości.