Sen jest ważną częścią ogólnego samopoczucia i istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tego, czy dobrze śpisz. Okazuje się, że jednym z najważniejszych jest pozycja snu. Według Cheryl Memmini, klinicznego pedagoga snu z Northwestern Medicine Sleep Services w Illinois, to, czy leżysz na plecach, boku czy brzuchu w łóżku, może wpływać zarówno na to, jak mocno śpisz w nocy, jak i na to, jak czujesz się następnego dnia.
Sen ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jego zaburzenia mogą powodować, że wiele procesów zachodzących w mózgu, sercu i innych narządach wewnętrznych, a także mięśniach ulega pogorszeniu. Jego niedobór może prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią, spadku libido, zaburzeń równowagi hormonalnej, a także rozwoju groźnych chorób cywilizacyjnych związanych m.in. z układem krążeniowo-naczyniowym.
Jaka jest najlepsza pozycja do spania? Niestety, nie ma tej jednej, idealnej, bo wszystko uzależnione jest od naszego wieku, schorzeń, a także przyzwyczajeń.
Kiedy spać na boku?
Alon Avidon, szef Centrum Zaburzeń Snu podkreślił, że osoby z obturacyjnym bezdechem sennym powinny spać na boku, aby nie zakrywać i nie przyciskać ciężarem ciała dróg oddechowych. Z kolei pozycja na plecach, w przypadku takiego schorzenia może powodować, że również język będzie blokował prawidłowe oddychanie. Z kolei osoby, które uporczywie chrapią, ale nie mają bezdechu sennego, przyznają, że śpi im się lepiej w pozycji bocznej.
Do takiego odpoczynku specjaliści zachęcają również kobiety w ciąży, zwłaszcza te w drugim lub trzecim trymestrze. Jak podkreślają, bardzo korzystne jest spanie na lewym boku, gdyż poprawia się wtedy krążenie krwi dopływającej do łożyska.
Natomiast spanie na plecach może uciskać żyły i naczynia krwionośne w brzuchu i w ten sposób zakłócać przepływ krwi, dlatego nie powinno się wybierać tej pozycji w czasie ciąży.
Jeśli śpisz na boku, staraj się unikać pozycji płodowej. "Zwijanie" pleców może znacznie ograniczać prawidłowe oddychanie - mówi Cheryl Memmini. Istotną rolę w pozycji bocznej odgrywa poduszka i powinna ona być na tyle gruba, aby nasza głowa nie opadała.
Kiedy spać na plecach?
Jeśli nie masz problemów z oddychaniem i nie jesteś w ciąży, możesz spać na plecach. Jeśli cierpisz z powodu bólu pleców lub masz jakikolwiek problem z kręgosłupem, to możesz jak najczęściej zasypiać w tej pozycji. Jest jeden wyjątek - Cheryl Memmini mówi, że ta pozycja może zaostrzyć dolegliwości dolnej części kręgosupa. Aby temu zapobiec, dobrze jest przed snem umieścić pod kolanami poduszkę.
Spanie na plecach może być również pomocne dla osób z refluksem żołądkowo-przełykowym. Dr Cheryl Memmini mówi, że leżenie na poduszce podnosi głowę, co może uniemożliwić przesuwanie się zawartości żołądka w górę przełyku. Zaleca również takie spanie dla osób z przekrwieniem zatok.
Kiedy spać na brzuchu?
Taka pozycja może pomóc w problemach z oddychaniem związanymi z bezdechem sennym lub chrapaniem. Jeśli jednak cierpisz na bóle głowy lub szyi nie wybieraj takiej formy nocnego odpoczynku. Specjaliści zalecają też używanie w tym przypadku bardzo miękkiej poduszki lub spanie bez niej, aby utrzymać szyję w bardziej neutralnej pozycji.
Sposób, w jaki śpisz, może wpływać na jakość Twojego snu i życia. W niektórych przypadkach warto więc spróbować zmienić swoje przyzwyczajenia - chociaż nie będzie to wcale łatwe i może potrwać miesiące - mówi Cheryl Memmini.
Z kolei osoby, które nie cierpią na żadne schorzenia mogą same zauważyć i przeanalizować, która pozycja będzie dla nich najkorzystniejsza. Najlepszym sprawdzianem będzie moment przebudzenia i tego, jak czujesz się rano, a także przez cały następny dzień.
Jeśli rano wszystko Cię boli lub jesteś wyczerpany, Twoja pozycja snu nie była dla Ciebie dobra - dodała dr Cheryl Memmini.