Rtęć jest bardzo toksyczna, może uszkodzić wiele narządów wewnętrznych. Ma też zdolność do kumulowania się w organizmie, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, których organy wciąż się rozwijają.
Rtęć dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową i oddechową oraz przez skórę.
Jest trucizną enzymatyczną i przy stężeniach przekraczających dopuszczalne normy wywołuje uszkodzenia komórek.
Nieorganiczne i organiczne związki rtęci intensywnie akumulowane są w nerkach, wątrobie, a związki metylortęci w układzie nerwowym. Metylortęć łatwo przenika do mózgu i poraża zakończenia nerwów czuciowych.
Inny charakter toksycznego działania obserwuje się w przypadku narażenia na opary rtęci. Zatrucie wówczas następuje poprzez płuca, skąd rtęć łatwo przedostaje się do krwi, a część z niej do mózgu. Jej opary mogą spowodować silne zatrucie, a nawet śmierć.
Jeli potwierdzi si obecno zwizkw rtci w wodach Odry, to powane zagroenie dla ludzi. Rt jest toksyczna szczeglnie dla dzieci i kobiet w ciy, uszkadza mzg, nerki, jelita. Rte wchania si przez skr, drogi oddechowe, ukad pokarmowy. Naley zachowa ostrono
grzesiowski_pAugust 11, 2022
Objawy zatrucia rtęcią
Zatrucie małymi ilościami rtęci daje początkowo niespecyficzne objawy. Zależą one od rodzaju, dawki, metody i czasu trwania narażenia na ten pierwiastek. Mogą one obejmować m.in.
- osłabienie
- ból głowy
- problemy z pamięcią
- zaburzenia widzenia
- drętwienie kończyn
- wysypka na skórze
W przypadku ostrego zatrucia rtęcią może dojść do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych, upośledzając działanie układów: nerwowego, krążenia, dokrewnego, szkieletowego, moczowego, płciowego oraz immunologicznego.
Jak wykryć rtęć w organizmie?
Kluczowy w diagnostyce jest wywiad w kierunku narażenia na rtęć, wskazanie jak mogło dojść do zatrucia.
Do oceny ekspozycji na rtęć wykonuje się badania stężenia tego pierwiastka w różnych materiałach biologicznych, w tym krwi, moczu i włosach.
Po wczesnym wykryciu, zatrucie rtęcią można zatrzymać.
Rt w Odrze? Polski Zwizek Wdkarski zawiesza wyawianie nitych ryb https://t.co/IMtIEaZ0sD
RMF24plAugust 12, 2022
Leczenie zatrucia rtęcią
W leczeniu zatruć rtęcią stosuje się tzw. środki chelatujące (dimerkaprol, penicylamina), wiążące metal i usuwające go z organizmu.
Naturalnym wrogiem rtęci jest selen. Dieta bogata w ten składnik przyczynia się do usuwanie rtęci z organizmu.
Źródło: zdrowie.pap.pl/ twojezdrowie.rmf24.pl