Odwodnienie sprowadza się nie tylko do odczucia pragnienia. W rzeczywistości może być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Oto jak rozpoznać, kiedy ciało każe Ci pić więcej wody, aby nie dopuścić do rozwoju odwodnienia organizmu.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

O odwodnieniu mówimy wtedy, gdy organizm traci zbyt dużo płynów. Można się odwodnić z wielu powodów, ale głównymi winowajcami są: biegunka, wymioty, nadmierne pocenie się, zbyt częste oddawanie moczu, gorączka lub po prostu picie małej ilości płynów.

Odwodnienie, które w pierwszej kolejności objawia się uczuciem pragnienia, może doprowadzić nawet do utraty przytomności.

Oznaki odwodnienia, o których mogłeś nie wiedzieć

Nadmierny apetyt na słodycze

Odwodnienie może maskować się niepohamowanym łaknieniem cukru. Dzieje się tak zwłaszcza po intensywnych treningach, gdy w szybszym tempie spalane są węglowodany. Dlatego, zanim po ćwiczeniach sięgniesz po batonik, wypij szklankę wody i odczekaj pięć minut.

Sucha skóra

Twoja skóra poinformuje Cię, gdy poziom wody w Twoim organizmie jest zbyt niski. Odwodniona skóra będzie napięta i matowa. Możesz nawet zauważyć pogłębione zmarszczki lub ciemniejsze niż zwykle cienie pod oczami.

Drażliwość

Jeśli wszystko Cię denerwuje, sięgnij po szklankę wody, a nastrój może Ci się poprawić!

Dreszcze

Może to wydawać się paradoksem, ale odwodnienie może wywołać dreszcze. Dzieje się tak wtedy, gdy zaburzony jest przepływ krwi w skórze.

Skurcze mięśni

Kiedy Twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, spowalnia krążenie krwi, co może powodować skurcze mięśni. W ten sposób ciało chroni swoje najważniejsze narządy i odprowadza płyny z innych obszarów organizmu, jak właśnie mięśnie.

Ból głowy

Odwodnienie może powodować bóle głowy na różne sposoby. Niewielkie naczynia krwionośne w mózgu szybko reagują na poziom nawodnienia. Nieprzypadkowo, jednym ze sposobów na kaca, który objawia się właśnie bólem głowy jest picie dużej ilości płynów.

Zaparcia

Organizm potrzebuje wody, by ruch elementów w jelicie grubym przebiegał prawidłowo. Gdy brakuje H2O, kompensuje on ten proces usuwając więcej płynów ze stolca, co utrudnia wypróżnianie.

Ciemny mocz

Jednym z charakterystycznych oznak odwodnienia jest ciemnożółty mocz. Oznacza to, że znajduje się w nim mniej wody, co spowodowane jest dużą koncentracją z produktami przemiany materii.