Kolejny medyczny wynalazek bydgoskich naukowców. Po sztucznych dłoniach, stworzyli oni urządzenie do rehabilitacji stawu promieniowo-nadgarstkowego. Jest to proste narzędzie, które ma pomóc wrócić do pełnej sprawności osobom po urazach nadgarstka.

REKLAMA
Po miesiącu ćwiczeń na urządzeniu, pacjent może uzyskać nawet do 50-60 procent sprawności

Jest to wynalazek, jakiego do tej pory w Polsce jeszcze nie było. Służy do usprawnienia nadgarstka po złamaniach. Został już opatentowany.

Na razie uczelnia wyprodukowała 8 takich urządzeń, ale planuje zainteresować producentów, by wprowadzić go do produkcji seryjnej.

Jest to dość lekkie, ważące poniżej kilograma urządzenie. Pacjent opiera na podpórce przedramię, a palce wkłada w obręcz i ma wykonywać ruchy m.in. zginania i prostowania. Działa przeciwko oporowi zapewnionemu przez sprężyny - opisuje działanie sprzętu Stanisław Jung z Zakładu Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Po miesiącu takich ćwiczeń, pacjent może uzyskać nawet do 50-60 procent sprawności.

Dzięki urządzeniu pacjent może samodzielnie rehabilitować się w domu:

Fizjoterapeuta dwa razy w miesiącu kontroluje postęp usprawniania. Pozwoli to uniknąć kolejek na zabiegi rehabilitacyjne - zauważa Stanisław Jung - współautor projektu.

Jesteśmy po dwóch niezależnych badaniach klinicznych przez specjalistów ortopedów badających ten sprzęt i wstępne opinie są pozytywne. Aczkolwiek kilka poprawek konstrukcyjnych zostanie jeszcze wprowadzonych - dodaje w rozmowie z reporterką RMF MAXXX Moniką Jendrzejewską.