Jak współcześnie wygląda rehabilitacja? Coraz więcej szpitali wykorzystuje nowoczesną technologię podczas terapii. W diagnostyce i leczeniu pacjentów, po wypadkach czy schorzeniach narządu ruchu, można zastosować sprzęt, który przyspieszy powrót do sprawności (np. okulary VR), a także terapie niestandardowe (np. dogoterapia).
W cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" odwiedzamy Małopolskie Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, przy którym działa Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej. Pacjenci w każdym wieku mają dostęp do leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii, m.in. unikalnego laboratorium analizy ruchu czy terapii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
"Wkroczyliśmy w erę rehabilitacji przyszłości!"
Na powierzchni ponad 1700 m2 dostępna jest nowoczesna infrastruktura z szerokim zapleczem diagnostycznym i terapeutycznym.
Możemy śmiało powiedzieć, że wkroczyliśmy w erę rehabilitacji przyszłości!Stanisław Stępniewski, Dyrektor Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie
Ośrodek jako jedyny w Małopolsce posiada laboratorium analizy ruchu, z którego pacjenci mogą korzystać w ramach umowy z NFZ. Kamery pozwalają uchwycić ruch we wszystkich płaszczyznach, a specjalne platformy i elektrody mierzą siłę z jaką badany naciska na podłoże oraz stopień aktywizacji jego mięśni. Powtórzenie tego badania odpowie na pytanie, czy terapia przyniosła pożądany efekt.
Dzięki specjalistycznej aparaturze, można stwierdzić, jakie układy mięśniowe, czy kostno-stawowe, wymagają rehabilitacji. W trakcie pracy z fizjoterapeutą dokładnie monitorowane są skutki takiej terapii i w zależności od wyników badań, leczenie może być na bieżąco modyfikowane - wyjaśnia Dyrektor Stanisław Stępniewski.
Analiza ruchu jest bezwzględnie potrzebna fizjoterapeutom w wyborze kierunku terapii, czy ortopedzie przy podejmowaniu decyzji dotyczących potencjalnych operacji (...) Powtórzona po czasie, odpowie na pytanie, czy podjęta terapia lub działania operacyjne przyniosły pożądane efekty - dodaje fizjoterapeutka Magdalena Gawlikowska z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.
Placówka, dzięki różnorodnemu systemowi podwieszeń oraz biofeedbackowi wspiera pacjentów m.in. w usprawnieniu poruszania się. W czasie terapii kończyn górnych i tułowia wykonywane są ćwiczenia z zastosowaniem m.in. wirtualnej rzeczywistości. System terapeutyczny wykorzystuje zalety wielozmysłowego sprzężenia zwrotnego, zapewniając wizualną, akustyczną i dotykową informację zwrotną dotyczącą określonego zadania - zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty.
Na wyposażeniu ośrodka znajduje się również bezprzewodowa rękawica odwzorowująca ruchy ręki połączona z oprogramowaniem komputerowym, umożliwiającym pomiary i odczyty ruchomości ręki. System ten wykorzystuje gry terapeutyczne zapewniające przyjemne treningi rehabilitacyjne stymulujące układ nerwowy. Dzięki zdolności mózgu do neuroplastyczności, możliwe jest szybsze przywrócenie zdolności ruchowych ręki.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Kto może skorzystać z oferty ośrodka?
Z Ośrodka Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli m.in. po wypadkach i urazach, operacjach oraz z wadami ogólnorozwojowymi. Fizjoterapia prowadzona będzie również w schorzeniach neurologicznych (np. mózgowe porażenie dziecięce, SM, SMA, FAS), a także chorobach genetycznych (np. Zespół Downa, mukowiscydoza). Usługi będą świadczone w ramach umowy z NFZ.