Trzeszczenie, strzelanie, czy klikanie to bardzo powszechne odgłosy, które wydają nasze kolana. Kiedy dźwięk ten jest zupełnie niegroźny, a kiedy wymagana jest interwencja lekarza? Wyjaśnia to nasz ekspert - ortopeda dr Konrad Słynarski.
Wymienione powyżej "dolegliwości" mogą być spowodowane zwykłym "zaciągnięciem" tkanki miękkiej z wnętrza stawu, ale też poważniejszym uszkodzeniem powierzchni nośnej stawu: chrząstki stawowej. Swoim pacjentom mówię zazwyczaj, że jeżeli trzeszczenie nie powoduje bólu czy obrzęku, a kolano nie ucieka, nie ma się czym martwić. Kliknięcia i trzaski są w porządku. W większości przypadków odgłosy te są naturalne i nie oznaczają rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów lub skłonności do kontuzji - tłumaczy ortopeda dr Konrad Słynarski. Poza tym, kliknięcia i trzaski są niezwykle powszechne w pierwszym roku po jakiejkolwiek operacji kolana. Są zwykle spowodowane obrzękiem tkanek miękkich lub wczesnym tworzeniem się blizn. Masaż tkanek miękkich wykonany przez fizjoterapeutę jest sposobem na pozbycie się nadmiernej grubości naturalnie gojącej się tkanki. Dalsza diagnostyka jest jednak potrzebna kiedy trzaskającym dźwiękom towarzyszy obrzęk i ból, lub gdy pojawia się uczucie blokowania, albo kolano się nagle ugina (ucieka), wtedy należy liczyć się z możliwym uszkodzeniem w kolanie. W takiej sytuacji lekarz powinien zebrać wywiad, zbadać kolano, wykonać prześwietlenie i rezonans magnetyczny, by pomóc w postawieniu jasnej diagnozy - wyjaśnia dr Słynarski.
Co może kryć się za "trzaskami"w kolanie?
Badając chrząstkę i tkankę miękką w kolanie, możemy określić, które tkanki wymagają naprawy.
1. Hałas i ból mogą być objawem mechanicznym, który sprawia wrażenie, jakby coś zostało złapane (wciągnięte) w kolano, gdy się porusza podczas zginania i prostowania. Ten rodzaj trzaskania jest często oznaką pęknięcia łąkotki lub utknięcia w kolanie małego kawałka luźnej chrząstki. Często odczuwanie takich dolegliwości może samoistnie ustępować i nawracać po pewnym czasie.
2. Bolesne trzaskanie może być również spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, w której gładka chrząstka jest zużyta, a kości powodują tarcie, gdy ocierają się o siebie. Taki rodzaj bolesnego trzeszczenia miałby wtedy trwały charakter.
Co ortopeda proponuje pacjentom?
Filozofia w tym zakresie zmieniła się z "oszczędzaj kolano i poczekaj, aż zniszczy się ono do końca i wtedy wykonamy wymianę stawu", na "napraw problem jak najszybciej, regenerując lub zastępując brakującą tkankę i chrząstkę, aby nigdy nie rozwinąć zwyrodnienia stawów lub potrzebować wymiany kolana na protezę" - zauważa ortopeda dr Konrad Słynarski.
Nasz ekspert zaznacza, że jeśli nie ma rozdartej tkanki to ostrożna fizjoterapia połączona z anabolicznymi zastrzykami z czynników wzrostu i lubrykantów może pomóc pozbyć się doskwierającej dolegliwości. Mój ulubiony koktajl kolanowy to połączenie kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego podawanego za jednym razem. Zastrzyki są zaskakująco bardzo szybko skuteczne - mówi specjalista.
Podsumowując, jeśli słyszysz kliknięcia i trzaski w kolanie, ale nie czujesz bólu ani obrzęku, nie martw się. To normalne. Jeśli odczuwasz ból, niestabilność lub obrzęk, sprawdź to, aby uniknąć dalszego uszkodzenia stawuKonrad Słynarski, ortopeda