Po odciągnięciu klapki na puszce następuje satysfakcjonujące zatrzaśnięcie. Dźwięk musu, gdy odkręcasz zakrętkę, aby nalać sobie szklankę. Mrowienie, gdy napój uderza w język, czasami z nutą „naturalnego” smaku. Wiedzą o tym dobrze miłośnicy wody gazowanej, ale dietetycy alarmują: jej nadmiar może zaszkodzić naszym zębom, dlatego warto zastąpić ją wodą z kranu. Dlaczego? bo zawiera fluor, który pomaga zapobiegać próchnicy zębów.

REKLAMA

Jeśli używasz fluoryzowanej wody do mycia zębów, gotowania i nawadniania, możesz również włączyć do swojej diety wodę gazowaną - mówi Anne Linge, zarejestrowana dietetyczka - dietetyk z University of Washington Medical Center.

Należy jednak pamiętać, że woda gazowana jest bardziej kwaśna od jej odmiany kranowej. Gazowana woda zawiera dwutlenek węgla, który po zmieszaniu ze śliną przekształca się w kwas węglowy, obniżając pH jamy ustnej. Skala pH wskazuje, czy roztwór jest bardziej kwaśny (niższe pH), czy zasadowy (wyższy pH). Napoje o niższym pH mogą powodować erozję zębów, czyniąc je bardziej podatnymi na próchnicę; jednak niesłodzona woda gazowana nie jest tak erozyjna jak napoje gazowane lub soki owocowe.


Niektóre marki wody gazowanej zawierają składniki, takie jak kwas cytrynowy dla smaku, który może podnieść poziom kwasowości. Podobny efekt byłby po podaniu własnych plasterków cytryny lub limonki. A ponieważ lista składników podpowiada nam, że to naturalny smak, często trudno jest dokładnie określić, co zostało dodane - powiedziała dr Brittany Seymour, profesor nadzwyczajny w Harvard School of Dental Medicine.

Woda gazowana może powodować erozję zębów

Wodę "z pęcherzykami" zaleca się pić raz dziennie, nie może to być główne źródło zaspakajania pragnienia - mówi dr Seymour. Jeśli jednak nie możesz odzwyczaić się od nawyku jej picia, lepiej połączyć ją z posiłkiem. Kiedy jesz, twoje usta wytwarzają dodatkową ślinę, która może pomóc zneutralizować kwasy na powierzchni zębów. Jeśli pijesz ją bez jedzenia to najbezpieczniej będzie używać do tego słomki, tak, aby omijać zęby. Jeśli kochasz gazowaną wodę i lubisz ją pić kilka razy dziennie, bez posiłków, rozważ późniejsze mycie zębów pastą z fluorem, aby powstrzymać próchnicę. Po prostu odczekaj co najmniej 30 minut - zaznaczyła dr Seymour.

Jaką wodę podawać dzieciom?

Idealnie byłoby, gdyby rodzice zachęcali swoje pociechy do picia niegazowanej, fluoryzowanej wody, aby chronić je przed próchnicą i rezerwować wodę gazowaną tylko na specjalne okazje. Zawarty w niej dwutlenek węgla podrażnia żołądek. Większość napojów gazowanych ma w swoim składzie mnóstwo cukru, a jego spożywanie prowadzi do otyłości. W większości pozostała część dosładzana jest szkodliwym aspartamem. Do tego dochodzą sztuczne barwniki, które są nieobojętne dla zdrowia dziecka, a w niektórych przypadkach kofeina, która dla dziecka jest po prostu szkodliwa.

Woda z pęcherzykami niewskazana przy problemach z żołądkiem?

Napoje gazowane mogą również przyczyniać się do powstawania gazów i wzdęć. Courtney Schuchmann, zarejestrowana dietetyk z University of Chicago Medicine, która specjalizuje się w schorzeniach żołądkowo-jelitowych, stwierdziła, że jeśli ktoś ma takie problemy, to mogą się one zintensyfikować. Karbonizacja może również pogorszyć refluks żołądkowy i powodować tzw. "efekt wypełnienia" - powiedziała pani Schuchmann.