Dbaj o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj dentystę! Takie apele słyszymy od dawna. O ile z tym drugim przez koronawirusa może być problem to codzienna pielęgnacja zębów w domu nie powinna przychodzić nam z trudem. Jakich kroków nie można pominąć myjąc zęby – przypomina prof. Iwona Tomaszewska - stomatolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Odpowiednie szczotkowanie zębów nie tylko zapobiega rozwojowi próchnicy pierwotnej, lecz również próchnicy wtórnej (próchnicy występującej wokół wypełnień, koron, mostów itp.), stanów zapalnych przyzębia i tkanek okołowszczepowych. W prostym tłumaczeniu oznacza to, że po zakończeniu jakiegokolwiek leczenia, czy to zachowawczego, protetycznego, implantologicznego, czy jakiegokolwiek innego, poziom utrzymywanej higieny ma decydujący wpływ na stan zębów i uzupełnień.

Z tego powodu stomatolodzy tak bardzo podkreślają konieczność utrzymania idealnej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt kontrolnych oraz regularnego oczyszczania zębów z nalotów w gabinecie stomatologicznym.

W celu utrzymania optymalnej higieny jamy ustnej zaleca się szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano - dla urody (tzn. żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który niestety towarzyszy nam po przebudzeniu) i wieczorem - dla zdrowia.

Wieczorne mycie zębów powinno się składać ze szczotkowania zębów i języka, nitkowania i na koniec płukania jamy ustnej odpowiednim płynem (np. znoszącym nadwrażliwość, zmniejszającym ryzyko próchnicy, zapobiegającym zapaleniu dziąseł itp.). W przypadku porannego mycia zębów można pominąć nitkowanie zębów.

Szczoteczka do zębów

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej to dla większości pacjentów zalecana jest szczoteczka o średniej twardości włosia.

Pasta do zębów

Pacjenci często pytają mnie, jaką pastę do zębów powinni wybrać. Moja odpowiedź jest jedna: jakąkolwiek o zawartości fluoru na poziomie 1450 - 1500ppm

Zasady szczotkowania zębów

  • Należy szczotkować wszystkie zęby, nie pomijając żadnego zęba ani żadnej jego powierzchni.
  • Szczotkowanie powinno trwać około 2 minut bez względu na to, czy szczoteczka jest manualna czy elektryczna.
  • Po około 2 miesiącach prawidłowego użytkowania szczoteczka powinna mieć powyginane pęczki włosia, co będzie świadczyć o konieczności jej wymiany.


ZOBACZ FILM INSTRUKTAŻOWY

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

higiena jamy ustnej


Jak szczotkować zęby

Jeśli nie występują poważne stany zapalne tkanek przyzębia, najbardziej polecaną metodą szczotkowania zębów u dorosłych pacjentów jest metoda roll. Jest to dosyć wymagająca metoda, ale według mnie dająca najlepsze rezultaty.

Szczotkowanie należy rozpocząć od przyłożenia szczoteczki do zębów pod kątem 45° do dziąsła, tak aby włosie szczoteczki było skierowane do góry w łuku górnym i w dół w łuku dolnym, a uchwyt szczoteczki równolegle do łuku zębowego.

W tym momencie wykonujemy ruch przypominający rolowanie szczoteczki w palcach, trzymając ją mocno przyciśniętą do dziąseł i zębów, tak aby w każdej fazie ruchu była do nich przyciśnięta całą powierzchnią włosia.

Dzięki temu wszystkie resztki są wymiatane zarówno z dziąsła, jak i z zębów. W następnej fazie należy odsunąć szczoteczkę od zęba i ponownie ułożyć ją pod kątem 45° na dziąśle. Zaleca się wykonanie 4-6 takich ruchów na każde 2-3 zęby, które obejmuje szczoteczka. Następnie należy się przesunąć na kolejne 2-3 zęby.

Te same ruchy należy wykonać w obrębie wszystkich zębów najpierw na stronie wargowej/policzkowej, a następnie na stronie podniebiennej/językowej. Na koniec należy wyszczotkować powierzchnie żujące (czyli te, które bezpośrednio gryzą pokarm) zębów ruchem przód-tył. W szczególnych wypadkach lekarz zaleci rozpoczęcie szczotkowania od powierzchni żującej.

Metoda roll to tak zwana metoda "dziąsło-ząb" co oznacza, że ruch powinien zawsze być wykonywany z dziąsła na ząb, a nigdy z zęba na dziąsło. Wykonanie ruchu odwrotnego spowodowałoby wciśnięcie resztek pokarmowych pomiędzy ząb i dziąsło, co doprowadziłoby do powstania stanu zapalnego dziąsła i próchnicy w okolicy szyjki zęba.

WAŻNE! Jeśli podczas szczotkowania zębów występuje krwawienie z dziąseł, oznacza to, że są one w stanie zapalnym. Wielu pacjentów uważa, że powinno w takim wypadku unikać szczotkowania zębów, żeby nie wywołać większego krwawienia. Nic bardziej mylnego. Należy wtedy zintensyfikować higienę jamy ustnej.

Jeśli po 1-2 tygodniach bardziej intensywnego szczotkowania zębów krwawienie się nie zmniejszy, sugeruję wizytę u stomatologa. Dentysta oceni stan zębów i dziąseł i w zależności od potrzeb wyczyści zęby z kamienia i nalotów, zaleci stosowanie innej metody szczotkowania zębów lub specjalnej pasty albo płynu zmniejszających stan zapalny dziąseł. W skrajnych przypadkach stomatolog przepisze antybiotyk.

O czym nie wolno zapominać

Szczotkowanie języka, nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej płynem to kolejne etapy higieny jamy ustnej.