Epidemia wpłynęła też na leczenie stomatologiczne. Dentyści najbardziej obawiają się pacjentów, u których zakażenie SARS-CoV-2 przechodzi bezobjawowo. "Wykorzystujemy narzędzia, które powodują, że w całym gabinecie unosi się spray z jamy ustnej pacjenta. W takiej sytuacji, wirus utrzymuje się w powietrzu jeszcze przez około 3 godziny po zakończeniu leczenia" - alarmuje dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska stomatolog z Collegium Medicum UJ.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia zaleca ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych do pilnych interwencji, tj. leczenia nagłego bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów. Oznacza to, że całe leczenie planowe (wymiana wypełnień, czyszczenie zębów, leczenie ortodontyczne, wszczepianie implantów, odbudowa zębów z zastosowaniem koron, mostów, protez, itp.) powinno zostać odroczone do momentu zmiany tych zaleceń. Resort zdrowia sugeruje dentystom wstępną weryfikację telefoniczną pacjentów - wyjaśnia portalowi "Twoje Zdrowie" dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska stomatolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia dla poszczególnych specjalności stomatologicznych

Wymagane zabezpieczenie dla gabinetu przyjmującego pacjenta bez podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2

1. Leczenie ortodontyczne:

· Zalecane jest przesunięcie wizyt kontrolnych i konsultacji do czasu odwołania ograniczenia wychodzenia z domu;

· W przypadku awarii aparatu ruchomego - czasowe zaprzestanie jego stosowania lub kontakt z lekarzem prowadzącym;

· W przypadku awarii aparatu stałego - kontakt z lekarzem prowadzącym;

· "W przypadku braku możliwości kontaktu z jednostką prowadzącą leczenie ortodontyczne należy zgłosić się do wyznaczonych placówek w województwie, które będą przygotowane do pomocy w przypadkach awarii aparatów"[IT1] .

2. Leczenie protetyczne:

· Odroczenie planowych procedur protetycznych, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku;

· Możliwa korekta protezy w gabinecie stomatologicznym w przypadku wystąpienia odleżyny lub naprawa złamanej protezy po jej uprzednim odkażeniu.

3. Leczenie periodontologiczne:

· Powstrzymanie się od maszynowego oczyszczania zębów (skaling i piaskowanie);

· Zalecona diagnostyka oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych w jamie ustnej;

· Leczenie bolesnych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej;

· Leczenie ostrych stanów przyzębia (ropni, martwiczego zapalenia dziąseł lub przyzębia, leczenie zespołu perio-endodontycznego);

· Usunięcie zęba ze wskazań periodontologicznych.

Warunki jakie musi spełnić gabinet:

1. Przyjmowanie jednego pacjenta na godzinę.

2. Personel wyposażony w jednorazowe (lub wielorazowe materiałowe, stosowane tylko dla jednego pacjenta, o ile istnieje możliwość wyprania go w gabinecie) fartuchy z długim rękawem, czepek i ochraniacze na buty, maskę chirurgiczną i gogle/okulary oraz przyłbicę, rękawiczki jednorazowe, które pokrywają mankiet fartucha.

3. Po każdym pacjencie dokładna dezynfekcja unitu i wszystkich powierzchni, które są dotykane, włączając w to klamki, uchwyty oraz podłogę.

Procedura leczenia stomatologicznego u pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażeniem

"Leczenie powinno odbywać się wyłącznie w wyznaczonych w tym celu jednostkach i być ograniczone do eliminacji procesu ostrego, tj. otwarcie komory zęba, nacięcia ropnia, ekstrakcji zęba"

W przypadku leczenia pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 personel medyczny powinien być wyposażony w:

· kombinezon,

· maskę FFP3,

· gogle i przyłbicę,

· rękawiczki.